Americký disidentský novinár Tucker Carlson urobil v Moskve rozhovor s ruským prezidentom Vladimírom Putinom a rozhovor sa stal mediálnou udalosťou roka. Priniesol a odhalil neočakávane veľa informácií, niektorých už známych a niektorých ani veľmi nie.
Najskôr odhalenia o mediálnom prostredí.
Okamžite po oznámení, že Tucker Carlson je v Moskve, začala na Západe panika. Už len na základe dohadov, že Putin možno poskytne Carlsonovi rozhovor, západní politici a mediálni oportunisti pochopili, že ich klamstvá o základných otázkach svetovej politiky padnú a spustili kampaň proti Carlsonovi. V Amerike známa mediálna osoba Bill Kristol navrhol, aby Carlsonovi neumožnili návrat do USA (Carlson je americký občan), ďalší navrhli, aby Carlsona trestne stíhali. (Naopak, miliardár Elon Musk pustil na sociálnych sieťach, že trestné stíhanie si zaslúžia tí, ktorí žiadajú trestné stíhanie Carlsona.) Z Európskej únie zaznelo, že Carlsonovi by mali zakázať vstup na územie EÚ. Vo viacerých mainstreamových médiách zaznelo odporúčanie, aby ľudia nečítali a nepočúvali interview. Medzitým však interview dosiahlo len na sieti X (bývalý Twitter) takmer 200 miliónov pozretí. Interview si možno pozrieť napr. na srspol.sk (v ruštine), na Štandarde (v angličtine), na otevrisvoumysl.cz (s českými titulkami aj s dabingom). Nemecký kancelár Olaf Scholz na rokovaní vo Washingtone povedal novinárom, že on rozhovor nepočúval, ale netreba rozhovor počúvať, lebo je to propaganda. Západ, ktorý sa vyťahoval, aký je on slobodný, odrazu sa bojí jedného rozhovoru s Putinom.
Teraz k obsahu.
Prezident Putin na úvodnú Carlsonovu otázku (prečo Rusko 24. februára 2022 zaútočilo na Ukrajinu) odpovedal najskôr pomerne obsiahlym výkladom o historickej jednote Ruska a Ukrajiny. V dobe rozhovoru to nebolo známe, ale čerešničku na tortu dal ukrajinský prezident Zelenskyj, keď v minulých dňoch menoval za hlavného veliteľa ukrajinskej armády generála Syrského, narodeného v Rusku (200 kilometrov od Moskvy), desaťročia žijúceho v Rusku, ktorého rodičia aj brat žijú v Rusku a podporujú Putinovu politiku. Potom prezident Putin pripomenul bombardovanie Donbasu ukrajinskou armádou od roku 2014, a to za úplného mlčania Západu; ďalej hlúposť Západu, keď jeho klienti-demonštranti vo februári 2014 v Kyjeve, nedodržali dohodu s prezidentom Janukovičom. Garanti dohody, západní ministri zahraničných vecí Poľska (Sikorski, dnes opäť minister zahraničných vecí), Nemecka (Steinmeier, dnes prezident Nemecka) a Francúzska si odrazu na nič nepamätali. Situácia sa opakovala v roku 2015 pri Minských dohodách o prímerí na Donbase. Nemecká kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Hollande boli opäť garantmi, ale v roku 2023 prezradili, že dohody slúžili len na získanie času na vyzbrojenie Ukrajiny, čiže na prípravu terajšej vojny.
Putin to nepovedal, ale postoj západných politikov prezrádza hlboké pohŕdanie Ruskom, za ktoré si Západ zaslúži trest.
Putin vylúčil útok Ruska na Poľsko, pobaltské štáty, teda na krajiny Západu. S výnimkou, ak by z takej krajiny zaútočili na Rusko. Dúfajme, že Putinove slová si dôkladne prečítajú v Anglicku, kde najnovšie zaznievajú reči o útoku armád NATO na Rusko.
Prezident Putin hovoril, ako v Rusku predpokladali, že po páde komunizmu nastane partnerstvo so Západom, ale stal sa opak. Západ porušil sľub o nerozširovaní NATO, odmietol ponuku vstupu Ruska do NATO, podporoval a vyzbrojoval povstalcov na južnom Kaukaze, teraz vyzbrojuje Ukrajinu. Okolo roku 2007 Putin pochopil, že Západ nikdy nebude mierovým partnerom Ruska a začal pripravovať Rusko, aby sa dokázalo ubrániť proti útoku Západu, ku ktorému nepochybne dôjde.
Na záver urobil Tucker Carlson vcelku pochopiteľný pokus ako bonus pre reklamu ruskej politiky na Západe. Pokúsil sa vyslobodiť z ruského väzenia amerického novinára Evana Gerškoviča, obvineného v Rusku zo špionáže. Putin odpovedal, že čas pre jednostranné gestá z ruskej strany už skončil. Tajné služby oboch štátov navzájom komunikujú a keď sa dosiahne dohoda, Gerškovič môže ísť na slobodu. Ako príklad protiplnenia západnej strany uviedol prípad Rusa v nemeckom väzení. V roku 2019 zastrelil v Berlíne gruzínskeho vraha ruských vojakov. Gruzínec ich zabil takým spôsobom, že zajatých a poviazaných vojakov uložil na cestu a potom po ich hlavách prešiel autom.
Údaje, ktoré povedal Putin, čitatelia a diváci alternatívnych médií zväčša poznajú. Snahy západných politikov aj niektorých médií umlčať Carlsona svedčia, ako nás západní politici i niektoré médiá (tzv. hlavného prúdu) klamú. Toto odhalenie je ďalším prínosom rozhovoru Tuckera Carlsona s prezidentom Putinom.