Slovenská televízia ponúkla divákom diskusiu o dezinformáciách (utorok 2. 1. 2024). V duchu svojej tradície predkladať ľuďom len tie správne pohľady a nevyvolať nejaké nepatričné otázky, pozvala dvoch diskutujúcich s rovnakými názormi – Daniela Mila a Jakuba Godu. (noveslovo.eu)
Na úvod nás uviedli do problematiky a vysvetlili, čo je hoax, dezinformácia, misinformácia. Jedna z prvých otázok moderátora smerovala k Rusku a Milo povedal, že sa „…Ukrajincom podarilo veľmi úspešne práve takou priamou, jednoduchou komunikáciou napríklad prezidenta Zelenského, ale aj toho ostatného tímu, de facto získať si svetovú verejnú mienku na svoju stranu“. My o vlku a vlk je tu! Povedať, že svetová (!) verejná mienka je na tej alebo onej strane, je propagandistický bľabot, ale nie vyjadrenie odborníka. Na svete žije približne 8 miliárd ľudí a Milo vie, kto má ich sympatie! Nemyslím si, že Milo povedal dezinformáciu, teda že úmyselne povedal niečo, čo nie je pravda, ale misinformácia to určite bola.
Veľká časť z tých 8 miliárd má problémy s naplnením svojich základných životných potrieb. Žije v chudobe, nemá prístup k pitnej vode, nemá dostatok jedla, o zdravotnej starostlivosti ani nehovoriac. Vojnový konflikt sa neodohráva len na Ukrajine, ale aj v iných častiach sveta. Ale podľa Mila je svetová verejná mienka na strane Zelenského. Je to jeho želanie, alebo podložený fakt? Väčšina ľudí na svete túto vojnu nerieši, pretože sa ich týkajú iné konflikty: u nich doma, alebo v ich okolí. Veľká časť ľudí na svete o nej ani nič nevie. Z globálneho pohľadu patrí Slovensko medzi vyspelé a vzdelané krajiny a ani u nás väčšina ľudí nevie nič o vojne v Jemene. Prečo si teda myslieť, že priemerný Ind alebo Indonézan vie niečo Zelenskom?
Milo a podobní odborníci na dezinformácie z jeho bubliny sa totiž dopúšťajú východiskovej metodologickej chyby. Považujú svoj pohľad na svet za ten jediný správny, pravdivý a konečný. V tomto smere skutočne ide o svetovú verejnú mienku, lenže ten ich svet nie je reálny, ale je len ich predstavou.
Skutočný odborník na dezinformácie by sa totiž nevenoval len Rusku a Číne, ale musel by sa vyrovnať aj s tým, že najúspešnejšia dezinformačná kampaň v posledných rokoch na Západe bola spojená s brexitom a jedným z nositeľov týchto dezinformácií bol neskorší britský premiér Johnson. Globálny vývoj bol zásadne ovplyvnený útokom USA na Irak, ktorý vychádzal zo zámerných a účelovo produkovaných dezinformácií o vývoji zbraní hromadného ničenia režimom Saddáma Husajna. Aj náš vývoj bol významne ovplyvnený dezinformáciou o zabitom študentovi Šmídovi, ktorá bol impulzom k masovým protestom a následnej zmene politického režimu v roku 1989. Tieto dezinformácie sa ale nedajú vysvetliť v rámci uplatňovanej dezinformačnej paradigmy; po vykročení z jej rámca by už svet nebol taký, ako ho táto bublina prezentuje. A tak od našich „odborníkov“ počúvame len Rusko, Čína, alternatívne médiá a Ľuboš Blaha.
Milo a Goda uvádzajú ako príklad predvolebnej dezinformácie u nás to, že voľby môžu byť zmanipulované. Prečo ale ignorujú podobné predvolebné dezinformácie o tom, že vo voľbách ide o osud demokracie u nás, alebo to, že sa staneme ruskou guberniou? Na výsledky predminulých volieb mala veľký dopad dezinformácia Matoviča a jeho sekty o vile Počiatka vo Francúzsku. Keďže ale napomohla porážke Fica, až tak veľmi neprekážala. A samozrejme, nezabránila tomu, aby bojovníci proti dezinformáciám pracovali pre vládu Matoviča, ktorý je na čele pomyselného rebríčku našich politických dezinformátorov.
Dezinformácie sú reálnym problémom súčasnosti. Rusko a Čína ich skutočne produkujú, využívajú a vychádzajú aj od našich politikov a médií. Nie sú to ale len tieto krajiny, alebo len jedna časť politického spektra a takzvané alternatívne médiá. Celý problém formulovať tak, že je tu jedna strana zlá a produkuje dezinformácie, ktorým sa ta druhá, dobrá strana bráni, je falošné. Nie je preto správne zameriavať pozornosť len smerom, ktorý vyhovuje určitým ideovým alebo politickým preferenciám a ignorovať podobné prístupy u iných. Skutočný boj proti dezinformáciám nemá a ani nemôže mať jednopólovú orientáciu.