Rozhovor s námestníkom ministra zahraničných vecí Kazachstanu Romanom Vassilenkom. (noveslovo.eu)
Romana Jurieviča Vassilenka priviedla na Slovensko diplomatická služba. V pozícii mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Kazašskej republiky u nás strávil približne dva roky (2020 – 2022). Krátky čas mu stačil na to, aby si k Slovensku vytvoril trvalé väzby, ktoré systematicky upevňuje aj na svojom aktuálnom poste – poste námestníka ministra zahraničných vecí Kazachstanu. V tejto funkcii navštívil Slovensko opakovane; práve dnes sa končí ďalšia z jeho návštev. Okrem rokovaní s partnermi na politickej úrovni si našiel čas aj na otvorenie Kazašského kultúrneho centra a spoločensko-kultúrne podujatie, ktorým bolo uvedenie slovenského prekladu knihy kazašského autora. No a v neposlednom rade išlo aj o čas na priateľské a neformálne rozhovory s tunajšími priateľmi, ktoré Roman Vassilenko vedie vo výbornej slovenčine. Napokon tak, ako v našej materčine zvládol bez problémov aj rozhovor pre Slovo.
Vitajte opäť na Slovensku; sme radi, že si k nemu uchovávate dlhodobo dobrý vzťah. Kazachstan v týchto dňoch oslavuje svoj veľký sviatok, Deň nezávislosti Kazašskej republiky, ale za vašou návštevou sa iste skrýva aj pracovná časť. Čo bolo cieľom vašej návštevy, aké rokovania ste absolvovali?
Ďakujem, som naozaj veľmi rád, že môžem znova navštíviť vašu peknú krajinu. Slovenská republika v tomto roku oslávila 30. výročie štátnej nezávislosti a teším sa, že mám príležitosť srdečne zablahoželať našim slovenským priateľom k tomuto významnému dátumu a zaželať vašej krajine pohodu a prosperitu.
V januári t. r. oslávili Kazachstan a Slovensko 30. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. Je potešiteľné, že k tomuto výročiu dosiahla kazašsko-slovenská spolupráca vysokú úroveň. V ostatných rokoch sa veľa urobilo na rozvoji našich bilaterálnych vzťahov. Napriek pandémii si ministri zahraničia vymenili návštevy v rokoch 2020 – 2021, zintenzívnili sa medziparlamentné kontakty, uskutočnili sa dve stretnutia medzivládnej komisie (MVK) pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu, rozšírili sa obchodné a vedecké výmeny. Minulý rok som sa zúčastnil na slávnostnom otvorení nového sídla Veľvyslanectva Kazachstanu v Bratislave, ako aj na otvorení Honorárneho konzulátu Kazachstanu v Banskej Bystrici.
Slovensko je spoľahlivým priateľom a dôležitým partnerom Kazachstanu v Európskej únii. Náš politický dialóg je založený na princípoch otvorenosti, dôvery a vzájomného porozumenia. Moja návšteva Bratislavy má konkrétne ciele. Ide o rozvoj politického dialógu a posilnenie interakcie medzi ministerstvami zahraničných vecí oboch krajín, prípravu X. zasadnutia kazašsko-slovenskej MVK pre hospodársku spoluprácu a podnikateľského fóra (oboje sa uskutoční v 1. polovici roku 2024 v Astane), rozširovanie obchodných, ekonomických, kultúrnych a humanitárnych vzťahov.
Program mojej návštevy zahŕňal rokovania s predsedom Výboru pre medzinárodné záležitosti NR SR Mariánom Kérym, štátnymi tajomníkmi Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstva hospodárstva SR Rastislavom Chovancom a Vladimírom Šimoňákom, stretnutia so zástupcami slovenskej podnikateľskej komunity. V rámci okrúhleho stola na tému Politické reformy v Kazachstane bola naplánovaná veľmi zaujímavá diskusia za účasti vedenia analytického inštitútu ASA, politológov, odborníkov a zástupcov slovenských médií.
Rád som sa zúčastnil aj na prezentácii zbierky kazašského básnika, významnej osobnosti strany Alaš Orda Magžana Žumabaja (1893 – 1938) s názvom Iba slnko poslúcham, ktorá vyšla v slovenskom jazyku prvýkrát. Rovnako rád som knihu osobne odovzdal vedeniu Univerzitnej knižnice v Bratislave. Dúfam, že táto kniha, vydaná v literárno-poetickom slovenskom preklade, zaujme široký okruh čitateľov.
Hlavným posolstvom a východiskom mojej návštevy je presvedčenie, že nová etapa politického rozvoja – Kazachstan je v období veľkých reforiem a Slovensko má novú vládu – znamená obrovský potenciál pre všestranné rozširovanie našich vzťahov.
Do akých konkrétnych zámerov a aktivít sa pretavia spoločné rozhovory na politickej úrovni?
Jedným z hlavných cieľov mojej návštevy Bratislavy bolo preskúmať možnosti organizovania vzájomných návštev na vysokej a najvyššej úrovni v budúcom roku. Kazachstan je pripravený zintenzívniť politické kontakty na najvyššej úrovni s cieľom rozšíriť a prehĺbiť obchodnú, hospodársku, kultúrnu a humanitárnu spoluprácu.
Astana považuje Slovensko za dôležitého a perspektívneho partnera v strednej a východnej Európe. Geografická poloha našich krajín otvára široké možnosti pre transkontinentálnu dopravu a tranzitnú spoluprácu. Kazachstan významne prispieva k zabezpečeniu dopravnej a tranzitnej spolupráce medzi Európou a Áziou – v roku 2022 sa tranzit tovaru cez naše územie zvýšil o 35 %, objem kontajnerovej dopravy – o 19 %. Máme záujem nadviazať vzájomnú prepravu tovarov a nákladov cez trasu s názvom Stredný koridor a čo najefektívnejšie využiť výhody prepravného a tranzitného potenciálu našich krajín. S týmto cieľom navrhujeme našim slovenským partnerom zvýšiť kvóty na cestnú nákladnú dopravu.
Naša krajina je tiež dôležitým dodávateľom energetických zdrojov na svetový trh. Denne vyprodukujeme asi 2 milióny barelov ropy a mohli by sme prispieť k naplneniu energetických potrieb Slovenska. V tejto súvislosti by som chcel pripomenúť, že v roku 2009 dosiahol objem kazašských dodávok ropy na Slovensko 3 milióny ton. Bohužiaľ, dnes sa z rôznych dôvodov dodávky energie na Slovensko nerealizujú. Medzitým, v novembri 2023, počas návštevy maďarského premiéra V. Orbána v Astane, už došlo k dohode s maďarskými partnermi na zvýšení dodávok energetických zdrojov.
Vieme tiež, že slovenská vláda venuje veľkú pozornosť rozvoju jadrovej energetiky. Kazachstan je na 1. mieste na svete v ťažbe uránu a poskytuje 43 % globálnej produkcie. Celkové preukázané rezervy dosahujú viac ako 700 tisíc ton. V roku 2023 sa zvýšili dodávky uránu z Kazachstanu do EÚ o 14 % a pokrývame 27 % z celkových potrieb EÚ. Počas návštevy francúzskeho prezidenta E. Macrona v Astane bola dosiahnutá dohoda o rozšírení dodávok uránu pre francúzsky jadrový priemysel – a naša krajina sa tak stala hlavným dodávateľom uránu do Francúzska.
Ďalšou novou a veľmi perspektívnou oblasťou bilaterálnej spolupráce je ťažba a spracovanie kovov zo skupiny vzácnych zemín. Kazachstan produkuje 18 z 34 vzácnych kovov, ktoré EÚ považuje za vzácne kovy. O tejto otázke sa hovorilo počas návštevy zástupcu predsedu Európskej komisie pre energetiku Maroša Ševčoviča v Astane v júni 2023. Som rád, že slovenský energetický holding A-EN Group už skúma v Kazachstane možnosť zapojiť sa do projektov ťažby a spracovania kovov vzácnych zemín. Sme pripravení rozvíjať spoluprácu so slovenskými partnermi v oblasti lokalizácie výroby v Kazachstane a transferu technológií.
Ďalšou dôležitou oblasťou našej spolupráce je vojensko-priemyselná sféra. Výrobky slovenských zbrojárov majú v Kazachstane úspech. Súkromná slovenská spoločnosť GRAND POWER pracuje na kazašskom trhu v oblasti dodávok ručných zbraní už viac ako 10 rokov. Kazašská strana je pripravená rozšíriť spoluprácu v tejto oblasti.
Kazašské podniky agropriemyselného sektoru aktívne nakupujú chovné produkty z genofondu vysokoproduktívnych plemien zvierat na Slovensku. Za posledné tri roky boli zo Slovenska do Kazachstanu vyvezené stovky kusov hovädzieho dobytka. Na druhej strane, naša krajina zaujíma vedúce postavenie vo svete v produkcii obilia a múky, má veľký potenciál v rozvoji chovu zvierat a výroby mäsa a mliečnych výrobkov. Sme pripravení dosiahnuť novú úroveň spolupráce pri vytváraní spoločných podnikov v Kazachstane v oblasti spracovania poľnohospodárskych a živočíšnych výrobkov.
Pre Kazachstan je aktuálna tiež otázka vodných zdrojov. Máme záujem o rozšírenie spolupráce v oblasti čistenia vôd. Máme za sebou úspešné príklady takejto interakcie – spoločnosť ECOSERVIS SLOVENSKO v rokoch 2021 – 2023 dodala zariadenia pre čistiarne vody do 8 miest Kazachstanu – Atyrau, Šachtinsk, Tekeli, Issyk, Aksaj, Aktau, Kunajev a Aktobe. Rád by som tiež spomenul úspešnú prácu slovenskej spoločnosti Adrian Group, ktorá pôsobí v Kazachstane od roku 2007. V súčasnosti je jej výrobkami vybavených viac ako 50 priemyselných podnikov v Kazachstane.
Ako vidíte, rozsah našej obchodnej spolupráce je veľmi široký. Vyzývame slovenské spoločnosti, aby aktívne preskúmali kazašský trh. Napriek vonkajším negatívnym faktorom si ekonomika Kazachstanu zachováva dynamiku rastu. Podľa výsledkov 10 mesiacov roku 2023 dosiahla miera rastu ekonomiky Kazašskej republiky 4,9 %. Naša krajina je lídrom regiónu, pokiaľ ide o prilákané investície na obyvateľa, ale aj pokiaľ ide o celkovú výšku investícií. V roku 2022 sa hrubý prílev priamych zahraničných investícií zvýšil o 18 % a dosiahol 28 miliárd dolárov. Toto je rekordný údaj za posledných 10 rokov. Vo všeobecnosti od roku 2005 predstavoval prílev priamych zahraničných investícií do Kazachstanu takmer 400 miliárd dolárov.
Myslíte si, že potenciál vzájomnej spolupráce je už plne využitý?
Ako som už spomenul, kazašsko-slovenská spolupráca dosiahla v ostatných rokoch vysokú úroveň. V súčasnosti je regulačný rámec pre spoluprácu upravený 26 dokumentmi vrátane dohôd o hospodárskej, vedeckej a technickej spolupráci, podpore a vzájomnej ochrane investícií a ďalších dôležitých dokumentov. V parlamentoch Kazachstanu a Slovenska boli zriadené medziparlamentné skupiny pre spoluprácu.
Hlavným mechanizmom obchodných vzťahov je Medzivládna kazašsko-slovenská komisia pre hospodársku spoluprácu. Ako som už spomenul, v prvom polroku 2024 plánujeme usporiadať 10. zasadnutie MVK a tiež podnikateľské fórum.
V Kazachstane úspešne pôsobí viac ako 30 spoločností so slovenskou účasťou. Podľa našich údajov sa náš obchodný obrat za prvých 9 mesiacov roku 2023 zvýšil o 86 % a presiahol 100 miliónov dolárov. V roku 2022 sa náš obchodný obrat zdvojnásobil a dosiahol 166,5 milióna dolárov (v roku 2021 – 87,1 milióna dolárov). Napriek pozitívnym trendom v raste vzájomného obchodu, podľa môjho názoru, potenciál našej obchodnej spolupráce ešte nebol plne využitý.
Počas mojej návštevy sme diskutovali o otázkach obchodnej, ekonomickej a investičnej spolupráce s predstaviteľmi podnikateľskej sféry Slovenska. Dôraz sme kládli na konkrétne projekty v oblastiach záujmu podnikateľských komunít oboch krajín. Ide o energetiku, dopravu, strojárstvo a obranný priemysel, IT sektor, poľnohospodárstvo a cestovný ruch. Kazachstan realizuje Národný projekt pre trvalo udržateľný hospodársky rast a priemyselno-inovačný rozvoj. V tomto smere nás zaujímajú skúsenosti z reforiem na Slovensku, ktoré sa stalo svetovým lídrom v automobilovom priemysle a ďalších oblastiach.
S potešením konštatujem úspešný rozvoj vzťahov v oblasti vysokého a stredného školstva, ako aj kultúry. Máme záujem o školenie personálu v strojárskych, technických a „zelených“ odboroch, a to aj v oblasti lesného a vodného hospodárstva. V rámci dohôd medzi Centrami vzdelávania Kazašskej republiky a organizáciami duálneho vzdelávania (odbornými školami) na Slovensku rastie počet Kazachstancov, ktorí získavajú praktické skúsenosti v popredných podnikoch slovenského automobilového priemyslu. Viac ako 200 študentov z Kazachstanu študuje v rámci vzdelávacích výmenných programov na slovenských univerzitách.
Sme vďační našim slovenským partnerom za pomoc pri rozvíjaní kultúrnej spolupráce. V roku 2023 sa uskutočnil sviatok Nauryz s veľkým úspechom na Hlavnom námestí v Bratislave, ako aj folklórna výstava Kazašská jurta v Bratislave, Šamoríne a Banskej Bystrici. Na jeseň tohto roku sa v Bratislave konali dni kazašského filmu a koncert virtuózov vážnej hudby na počesť Dňa Kazašskej republiky. S cieľom usporadúvať podobné akcie pravidelne sme včera v priestoroch nášho veľvyslanectva otvorili Kazašské kultúrne centrum.
Na Slovensko prichádzate relatívne krátko po voľbách do NR SR a po vytvorení vlády, ktorá z nich vzišla. Očakávate vo vzájomnej spolupráci nejaké zmeny a nové podnety, alebo pôjde o prehlbovanie doterajších foriem?
Pozorne sledujeme politickú situáciu na Slovensku. V mene vedenia Kazachstanu by som rád využil túto príležitosť a zablahoželal vedeniu strany SMER-sociálna demokracia k víťazstvu v parlamentných voľbách. Novej koaličnej vláde SR prajeme úspech a veríme, že rozvoj kazašsko-slovenskej spolupráce dostane nový impulz.
Program novej vlády SR venuje osobitnú pozornosť zintenzívneniu vzťahov s Východom. To vzbudzuje optimizmus a sme pripravení diskutovať o nových iniciatívach v bilaterálnych vzťahoch a prehĺbiť existujúcu úroveň spolupráce.
Spomedzi piatich krajín Strednej Ázie – okrem Kazachstanu Kirgizsko, Tadžikistan, Turkménsko a Uzbekistan – ste jedinou krajinou, ktorá má priame zastúpenie na Slovensku v podobe veľvyslanectva. Čím si to možno vysvetliť, v čom vidíte potenciál našich vzájomných diplomatických vzťahov?
Rozhodnutie prezidenta Kassyma-Žomarta Tokajeva o otvorení plnohodnotného veľvyslanectva v Bratislave je symbolom dobrých, dôverných vzťahov medzi našimi krajinami, ako aj uznania medzinárodnej autority Slovenska, k čomu prispelo tiež jeho úspešné predsedníctvo v Rade EÚ (2016), vo Vyšehradskej skupine (2018 – 2019), aktívna účasť na projektoch európskej integrácie, pomoc pri riešení množstva medzinárodných otázok a i.
Z politického hľadiska nemajú Astana s Bratislavou nijaké nezhody – ich postoje k aktuálnym medzinárodným otázkam sú si blízke. Sme vďační našim slovenským partnerom za podporu predsedníctva Kazachstanu v OBSE, vstupu Kazachstanu do WTO a vo voľbách našej krajiny za nestáleho člena BR OSN na roky 2017 – 2018 a do Výboru svetového dedičstva UNESCO na roky 2013 – 2019.
Podpora Bratislavy je pre Kazachstan dôležitá v otázkach spolupráce s Európskou úniou, liberalizácie vízového režimu medzi Kazachstanom a EÚ, o ktorom sa teraz rokuje medzi Astanou a Bruselom, energetického dialógu a rozvoja transkontinentálnych dopravných koridorov. Veľký záujem máme o spoluprácu so Slovenskom v OSN, OBSE a iných medzinárodných organizáciách.
Napriek vonkajším otrasom, dôsledkom pandémie COVID-19 a globálnym turbulenciám sa Kazachstan naďalej sebavedome pohybuje po ceste politickej modernizácie, komplexných hospodárskych a sociálnych reforiem a presadzuje aktívnu a mierovú zahraničnú politiku.
Za posledné dva roky Astana hostila také významné fóra ako VII. Kongres vodcov svetových a tradičných náboženstiev, výročný summit Konferencie o interakcii a opatreniach na budovanie dôvery v Ázii, Radu hláv štátov SNŠ a Medzinárodné fórum Astany. Našu krajinu navštívil pápež František, duchovní vodcovia moslimskej ummy a iných vierovyznaní, politickí vodcovia Francúzska, Nemecka, Číny, Ruska, Turecka, Maďarska, Kataru, štátov Strednej Ázie a ďalších krajín sveta.
Na pozadí rastúcich konfliktov v modernom svete sa naša krajina aktívne usiluje posilniť dialóg civilizácií a obnoviť dôveru na globálnej úrovni. V dnešnom búrlivom oceáne globálnej politiky zostáva Kazachstan ostrovom stability, predvídateľným a spoľahlivým partnerom, pevne oddaným zásadám Charty OSN a zásadám medzinárodného práva, mierovej politiky a dobrého susedstva. Na týchto zásadách bude Kazachstan stavať aj pri ďalšej spolupráci so Slovenskom.
Minulý rok ste otvárali v Banskej Bystrici honorárny konzulát Kazachstanu. Ako hodnotíte jeho činnosť, naplnili sa vaše očakávania, zintenzívnili sa niektoré vzťahy? Čo by ste chceli oceniť?
Význam otvorenia kazašského konzulátu v Banskej Bystrici bol podmienený tým, že ide o veľké finančné, vedecké, vzdelávacie a turistické centrum Slovenska, kde sídli expozitúra Národnej banky SR a medzinárodné finančné spoločnosti, popredné univerzity a výskumné ústavy krajiny. Dnes sa veľká skupina kazašských študentov vzdeláva vo vyšokoškolských a stredných odborných vzdelávacích inštitúciách v Banskej Bystrici a okolí.
Chcel by som tiež spomenúť historický význam Banskej Bystrice, ktorá bola centrom Slovenského národného povstania v roku 1944. Som hrdý na to, že Kazachstanci sa spolu s inými národmi tiež zapojili do partizánskeho hnutia a do SNP. Mnohí z nich padli na bojiskách v bojoch o oslobodenie Česko-Slovenska. Sme vďační našim slovenským priateľom za starostlivé uchovávanie pamiatky padlých vojakov.
Za honorárneho konzula v Banskobystrickom kraji bol vymenovaný náš dobrý priateľ, známy verejný činiteľ, prezident Slovenskej poľovníckej komory Ing. Tibor Lebocký. Činnosť konzulátu prispieva k rozvoju a posilňovaniu kazašsko-slovenskej spolupráce v oblastiach ako kultúra, veda, vzdelávanie, ekonomika a obchod. Absolútnou prioritou práce konzulátu je ochrana práv a pomoc kazašským občanom žijúcim na strednom Slovensku.
Ak by som to mal zhrnúť stručne: áno, sme spokojní a činnosť tohto honorárneho konzulátu oceňujeme veľmi vysoko.
Kazachstan oslavuje, ako sme už spomenuli, Deň nezávislosti, ale iba pred krátkym časom, v januári 2022, ním otriasli osudové nepokoje. Po nich KZ pristúpil ku zmenám, ktoré boli zároveň volebným programom prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva. Ako sa Kazachstanu – iste aj pri vnútornej protirečivosti, ktorá je vlastná všetkým veľkým úsiliam – darí napĺňať program zmien? (Nazvaný Férový Kazachstan – pre všetkých a pre každého. Teraz a navždy.)
Posledné dva roky boli ťažké pre celý svet a Kazachstan nie je výnimkou. V januári 2022 čelili Kazachstanci bezprecedentnej výzve pre národnú bezpečnosť – pokusu podkopať ústavný poriadok a našu štátnosť. Vďaka rýchlym a rozhodným opatreniam vedenia bolo možné vyhnúť sa destabilizácii a obnoviť zákon a poriadok. V ťažkých podmienkach sa nám podarilo nielen zachovať jednotu spoločnosti, ale aj posilniť konsolidáciu Kazachstanu v spoločnej túžbe zmeniť nový Kazachstan k lepšiemu.
Reakciou štátnych orgánov na vnútorné hrozby a vonkajšie výzvy bola zrýchlená komplexná politická a ekonomická modernizácia Kazachstanu. Z iniciatívy hlavy štátu sa začal rozsiahly program politických reforiem v rámci budovania sociálne orientovaného štátu v mene spoločnej myšlienky ekonomického kurzu „spravodlivého Kazachstanu“.
Zaviedli sme ústavnú reformu, ktorá posilnila základy nášho štátu a vytvorila dlhodobú demokratickú cestu pre náš národný rozvoj. Kazachstan sa stal štandardnou prezidentskou republikou so silným parlamentom. Formula „Silný prezident – vplyvný parlament – zodpovedná vláda“ sa posilnila.
Úsilie o ochranu ľudských práv a slobôd získalo nový formát. Na zabezpečenie právneho štátu a spravodlivosti sa robí veľmi veľa. Zriadenie Ústavného súdu a posilnenie ústavného postavenia komisára pre ľudské práva výrazne posilnili oblasť ľudských práv. Rozšírili sa možnosti občanov zúčastňovať sa na rozhodovacom procese, čo pozdvihlo politickú kultúru na novú úroveň. Inovácie vo volebnom systéme a zavedenie priamych volieb starostov na vidieku poskytli ľuďom praktické prostriedky na ovplyvňovanie miestnych orgánov.
V posledných rokoch sa realizovalo niekoľko iniciatív vrátane zvýšenia platov zamestnancov verejného sektora, výstavby 400 škôl a 300 zdravotníckych zariadení a realizácie projektu Národný fond pre deti.
Som presvedčený, že nový model štátu, podporený referendom, plne zodpovedá ašpiráciám našich ľudí a všeobecne uznávaným zásadám demokratického rozvoja. Zabezpečuje pravidelnú rotáciu politikov pri moci a stabilitu politického systému a prispieva k rozvoju Kazachstanu výlučne na demokratických princípoch a prostredníctvom otvorenej politickej súťaže.
Preto sú „Spravodlivý Kazachstan“ a „Zodpovedný občan“ („Adal Azamat“) dva vzájomne prepojené pojmy, ktoré treba vždy považovať za neotrasiteľné piliere našej krajiny.
Politické reformy znamenali novú etapu vo vývoji Kazachstanu a položili pevný základ pre štrukturálne zmeny v hospodárstve.
Súbežne s politickými reformami sa vykonávajú rozsiahle hospodárske reformy. Prezident vo svojom posolstve zo septembra 2023 oznámil prechod na nový ekonomický model. Tento model znamená ďalšiu demonopolizáciu a diverzifikáciu hospodárstva, rozvoj priemyslu, poľnohospodárstva, dopravy a logistiky, finančného sektora a systematickú podporu malých a stredných podnikov. Prezident zároveň neustále zdôrazňuje, že akékoľvek politické a ekonomické reformy nebudú mať požadovaný účinok bez vytvorenia novej kvality národa. To znamená, že sú potrebné zásadné zmeny v našej mentalite, zvykoch a kultúre správania.
Prezident Kasym Žomart Tokajev stanovil vláde Kazachstanu úlohy na realizáciu nových projektov v oblasti vzdelávania, vedy a kultúry. Všeobecne platí, že priebeh reforiem, zameranie na budúcnosť, konsolidácia spoločnosti a tvorivý rozvoj sú kľúčovými piliermi našej vnútornej agendy.
Na záver: Na Slovensku ste prežili čas pandémie COVID-u, aj vnútropolitickú krízu v Kazachstane v januári 2022. Ani jedno nemohlo byť pre vás ľahké. Napriek tomu – ako si spomínate na Slovensko?
Mal som tú česť pracovať ako prvý rezidentný veľvyslanec Kazachstanu vo vašej nádhernej krajine. Dobre som spoznal vašu krajinu a našiel si tu skutočných priateľov. Keď som k vám prišiel, okamžite ma ohromila fantastická krása Slovenska – bohatstvo a rozmanitosť jeho prírodnej krajiny, národných parkov a majestátnych Tatier. Ale najväčší dojem na mňa urobila úprimnosť, srdečnosť a otvorenosť slovenského ľudu, dávna história Slovenska, bohatá národná kultúra a ľudové tradície.
Chcel by som sa poďakovať slovenským priateľom a kolegom, najmä z odborného klubu Inštitút ASA a redakcii Nové Slovo za podporu. Toto je verejná diplomacia v praxi. Dovoľte mi zaželať vám a čitateľom časopisu Nové slovo veľa zdravia, šťastia a prosperity a Slovensku – ďalší rozvoj a prosperitu!