Vladimír Palko píše o dvoch sporoch s vládou a o dvoch opozičných mítingoch na podporu špeciálnej prokuratúry. A o novom fenoméne – matovičizme bez Matoviča. (standard.sk)
V uplynulých týždňoch a dňoch sa rozhodovalo o prežití dvoch inštitútov. Jedným bol rodičovský dôchodok (RD), druhým Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Pred pár dňami sa rozhodlo, že rodičovský dôchodok zostáva. ÚŠP, ako sa momentálne zdá, skôr neprežije.
Pokúsme sa analyzovať tri rozdiely medzi oboma spormi.
Spor o RD nebol sporom medzi opozíciou a vládou, spor o ÚŠP áno
Spor o RD nebol sporom medzi opozíciou a vládou. Všetky opozičné strany síce zámer na likvidáciu RD kritizovali, ale v skutočnosti väčšina z nich o RD až tak nestála. Ich kritika stála najmä na skutočnosti, že navrhovaný spôsob faktickej likvidácie RD ohrozoval financovanie mimovládnych organizácií. Predstaviteľka terajšej najsilnejšej opozičnej strany Progresívne Slovensko Lucia Plaváková v minulom volebnom období nazvala RD Krajniakovým paškvilom. SaS vo volebnej kampani rovno sľubovala jeho zrušenie. Možno predpokladať, že RD by v skutočnosti chýbal len KDH, KÚ, čiastočne v Matovičovej strane.
Opozičné strany samozrejme ani neviedli argumentačnú a vysvetľujúcu kampaň v prospech RD. Tú intenzívne viedli autori rodičovského dôchodku Krajniak a Palko na stránkach Štandardu, či Postoja. Títo zorganizovali i výzvu poslancom, aby sa postavili za zachovanie RD, ktorú podpísali mnohé známe osobnosti. Anton Chromík z Aliancie za rodinu zorganizoval online petíciu za RD. Veľmi kvalifikovane sa zastal RD nepolitický predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ján Tóth.
Toto by samozrejme nebolo stačilo, o tom nemám ani najmenšiu ilúziu. Rozhodujúcim faktorom bolo to, že za RD sa veľmi jednoznačne postavila vládna SNS Andreja Danka, vrátane ministra Tomáša Tarabu a predsedu strany Národná koalícia Rudolfa Huliaka. Všetkým za to patrí uznanie.
Rodičovský dôchodok teda bránilo ad hoc spojenectvo nepolitických podporovateľov a politikov SNS a blízkych SNS.
Naproti tomu spor o ÚŠP je jednoznačne sporom medzi vládnou koalíciou a opozíciou. A vládna koalícia má samozrejme väčšinu.
Spor o RD nebol osobný, spor o ÚŠP je veľmi osobný
V politike sa neodporúča viesť osobný spor. Je to zradné. Na zápase o RD nebolo nič osobné. Politici vládneho Hlasu, ktorý na zrušenie RD tlačili, to nebrali osobne. Šlo im najmä o to, aby peniaze na rodinný dôchodok mohli minúť na nimi sľúbený 13. dôchodok. Inak by ich RD až tak netrápil.
Zato spor o ÚŠP je veľmi osobný. Počas Matovičovej a Hegerovej vlády si niektorí politici a mnohé mainstreamové médiá zvykli stotožňovať boj proti korupcii s tým, že bude osobne stíhaný Robert Fico. Zamieňali si politickú zodpovednosť premiéra za korupciu s osobnou trestnoprávnou zodpovednosťou.