Práca Ruských domov bola pozastavená v Slovinsku, na Slovensku, v Chorvátsku, Severnom Macedónsku a Rumunsku, Rossotrudničestvo presúva svoje zdroje do krajín Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky, uviedol pre RIA Novosti šéf Rossotrudničestva Jevgenij Primakov. (hlavnespravy.sk)
„Zmrazili sme prácu v Slovinsku, na Slovensku, v Chorvátsku, Severnom Macedónsku, Čiernej Hore a Rumunsku. A to všetko, samozrejme, nie z nášho rozhodnutia za rôznych podmienok: niekde v krajine vláda vyhlási, že preruší medzivládnu dohodu o činnosti kultúrnych centier, niekde sa na nás vzťahuje ďalšie vyhostenie diplomatov, pretože naši zamestnanci sú zvyčajne akreditovaní na veľvyslanectve. Musíme ukončiť svoju činnosť. Ak ľudia odídu a nebudú udelené nové víza, celá záležitosť je zmrazená,” povedal Primakov.
Primakov zdôraznil, že Rossotrudničestvo „presúva zdroje” do regiónov, ktoré sú v súčasnosti prioritou: Afrika, Ázia a Latinská Amerika.
Činnosť kultúrnych centier a Ruských domov v európskych krajinách sa dostala pod tlak. Tlačová služba rumunského ministerstva zahraničných vecí predtým uviedla, že rumunské ministerstvo zahraničných vecí informovalo ruského veľvyslanca v Bukurešti o rozhodnutí úradov pozastaviť činnosť Ruského centra kultúry a vedy (RCCE); dôvodom tohto rozhodnutia bola údajne propaganda a dezinformácie zo strany centra. Zástupca vedúceho Rossotrudničestva Pavel Ševcov zasa pre RIA Novosti uviedol, že agentúra a ruské ministerstvo zahraničných vecí pripravujú kroky v súvislosti so zatvorením Ruského domu v Rumunsku.
Na Slovensku sa Zastupiteľstvo Ruského centra medzinárodnej vedeckej a kultúrnej spolupráce pri Ministerstve zahraničných vecí RF (Ruské centrum vedy a kultúry) nachádza v Bratislave a vzniklo v roku 1993.
Rossotrudničestvo je federálny výkonný orgán, ktorého hlavným poslaním je propagovať humanitárne a kultúrne hodnoty Ruska. Podieľa sa na formovaní a realizácii štátnej politiky v oblasti medzinárodnej vedeckej a kultúrnej spolupráce a snaží sa oboznamovať zahraničnú verejnosť s dejinami a kultúrou národov Ruskej federácie, s jej vnútropolitickým a zahraničnopolitickým, vedeckým, kultúrnym a ekonomickým potenciálom.
Agentúra tiež aktívne podporuje šírenie ruského jazyka v zahraničí, vysiela zahraničných občanov na štúdium a stáže do Ruska. Každý rok sa cez agentúru dostane do Ruska 2000 ľudí – účastníkov vzdelávacích programov a mladých odborníkov, ktorí si už vybudovali meno. Na tento účel boli vyvinuté a fungujú programy „Ahoj, Rusko!” a Nová generácia.
Agentúra taktiež komplexne podporuje rozvoj medzinárodných kontaktov zakladajúcich subjektov Ruskej federácie v oblasti humanitárnych, vedeckých, technických, kultúrnych väzieb, ako aj partnerstiev medzi mestami a regiónmi Ruskej federácie a iných štátov, s využitím možností tzv. Ruských domov na tento účel.