Spojeným štátom hrozí zhoršenie ratingu, ktorý im prisudzuje agentúra Moody’s. Tá minulý piatok večer, po zatvorení búrz, zhoršila výhľad úveruschopnosti krajiny z doterajšieho „stabilného“ na „negatívny“. Povážlivo tak stúpa pravdepodobnosť, že prikročí aj k samotnému zníženiu ratingu – prvýkrát po viac ako sto rokoch od počiatku moderných finančných dejín. (standard.sk)
Agentúra varuje, že v terajšom prostredí vysokých úrokových sadzieb treba zásadne obmedziť výdavky administratívy Spojených štátov, alebo, naopak, razantne zvýšiť príjmy. Inak totiž rozpočtové deficity „zostanú veľmi výrazné, čo výrazne obmedzí možnosť ďalšieho dlhového financovania krajiny“, uvádza Moody’s.
Podľa agentúry hrozí, že sa Spojené štáty budú ďalších niekoľko rokov stretávať s rozpočtovým schodkom okolo šiestich percent hrubého domáceho produktu, čo obmedzí možnosť dlhového financovania krajiny. Pri vysokých úrokových sadzbách a hlbokých deficitoch totiž nutne citeľne stúpa nákladnosť obsluhy dlhu, čím sa zužuje priestor na ďalšie zadlženie. Investori totiž žiadajú za svoju pôžičku ešte vyšší úrok, aby tak ošetrili vlastné riziko spojené s možnou platobnou neschopnosťou. Úrok na dlhodobom dlhu USA je v týchto dňoch vôbec najvyšší za posledných šestnásť rokov, čo niektorí experti sčasti pripisujú práve obavám z rastúceho dlhu krajiny.
Moody’s je posledná z trojice svetovo významných agentúr, ktorá Spojeným štátom ponecháva – už od spomínaného roku 1917 – najlepší možný rating AAA.