Udalosti, ktoré sa odohrali pred necelými dvoma týždňami v Izraeli vyvolávajú vrásky na tvári mnohým ľuďom i lídrom štátov. Svet sa po pandémii a ruskom ataku na Ukrajinu ledva pozbieral z dvoch najväčších rán za posledné roky, ba desaťročia, a teraz sa zdá, že by mohla na unavenú spoločnosť udrieť ďalšia. Globálne trhy sú napäté a v prípade vyústenia izraelskej ofenzívy v Gaze do veľkej vojny v regióne by následky nešťastia pocítil celý svet. Hoci nie na vlastnej koži, ale určite v peňaženke. (standard.sk)
Po útoku militantov z hnutia Hamas je odvetná vojenská operácia Izraela do pásma Gazy na spadnutie. Médiami navyše kolujú správy o cezhraničných výpadoch libanonských bojovníkov Hizballáhu na severe Izraela. A iránski lídri stupňujú rétoriku a Tel Avivu hrozia, že ak napadne pásmo Gazy, Teherán sa bude v konflikte angažovať. A napriek tomu sú svetové trhy po trochu turbulentnejšom týždni pomerne pokojné, všíma si agentúra Bloomberg.
Pritom ešte v piatok (13. októbra), pred víkendovým uzavretím búrz, ceny ropy prudko vzrástli o takmer 5 dolárov za barel, čo bol od začiatku apríla najvyšší skok. Prudký nárast podľa analytikov odrážal snahu obchodníkov nakúpiť skôr a chrániť sa pred čiernymi scenármi, ak by ropa vinou vojny rýchlo zdražela. A cenový „boom“ zlata, ktoré poskočilo najviac od marca, obchodníkom takisto driapal nervy.
V pondelok ráno sa však situácia relatívne upokojila. Očakávaný izraelský útok sa ešte nezačal a lídri západných štátov sa už niekoľko dní snažia zabrániť širšiemu regionálnemu chaosu. Americký prezident Joe Biden avizoval, že v najbližších dňoch uskutoční cestu do krajín na Blízkom východe. Snaha o diplomatické riešenie však nie je tým hlavným faktorom, ktorý obchodníkov ovplyvňuje.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) minulý týždeň uviedla, že na ceny ropy výrazne vplýva pokles dopytu najmä v USA, kde údaje naznačujú slabšiu spotrebu benzínu, upozornila agentúra Bloomberg. Na trh s ropou pôsobí aj to, že Saudská Arábia, Rusko a ďalší členovia OPEC, ktorí tento rok znížili ťažbu ropy, aby podporili rast jej cien, majú k dispozícii značné rezervy, ktoré môžu na trh kedykoľvek vypustiť.
Preto sa zdá, že obchodníci momentálne balansujú medzi rizikom vyplývajúcim z vojny, ktorá môže globálne toky komodít i tovarov opäť významne narušiť, a zároveň neistým výhľadom globálnej ekonomiky, ktorá sa ochladzuje. No pomerne pokojný stav, aký medzi obchodníkmi zavládol ešte tento pondelok ráno, sa môže rýchlo zmeniť.
Žijeme v nebezpečných časoch