Začiatkom septembra publikovalo analytické centrum Forrester štúdiu, ktorá iba podčiarkla to, čo už bolo známe: technologický pokrok ohrozí pracovné miesta najmä stredne kvalifikovaných pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním. Nový report priblížil, že v USA má umelá inteligencia do roku 2030 nahradiť ľudí na vyše dvoch miliónoch pracovných pozícií. A ďalších 11 miliónov má ovplyvniť. Kto bude čeliť najväčšiemu tlaku? (standard.sk)
Okolo umelej inteligencie (AI) a jej vplyvu na trh práce sa šíri množstvo obáv. Niektoré sú celkom opodstatnené, iné menej. Odborníci, ktorí sa fenomén technologického pokroku a umelej inteligencie snažia mapovať však vravia, že ľudskú prácu výrazne ovplyvní. Človeka podľa nich nenahradí, no s technológiou bude potrebné vedieť narábať a využívať ju. Trh práce sa bude meniť a takisto povaha pracovných miest. A ľudský zamestnanec sa tomu bude musieť prispôsobiť. Na niektorých pracovných pozíciách len sčasti, inde hrozí aj strata miesta a nutná rekvalifikácia.
Spoločnosť Forrester na základe svojho výskumu, ktorý citoval napríklad denník Financial Post či IT portál Techopedia, očakáva, že nové technológie, automatizácia a umelá inteligencia nahradia do roku 2030 takmer päť percent pracovných miest v USA, čo znamená, že ročne by mohlo prísť o prácu 0,6 percenta tamojších pracovníkov. Z toho má mať generatívna umelá inteligencia na svedomí necelú tretinu.
V správe analytici predpovedajú, že táto nová technológia ovplyvní do roku 2030 len v USA celkovo viac ako 11 miliónov pracovných miest a ľudského pracovníka nahradí v približne 2,4 milióna prípadoch.
Kto je v ohrození?