V marci sme informovali o vzniku Medzinárodného hnutia rusofilov. Hnutie vzniklo z iniciatívy predsedu bulharského hnutia Rusofili Nikolaja Malinova. Bulharské hnutie založil v roku 2003, neskôr ho v Bulharsku zatkli ako údajného ruského špióna, ale hnutie Rusofili nezastavili. Malinova napokon prepustili.
V sobotu 16. septembra sa v Bulharsku konal národný sobor (snem) bulharských rusofilov a zároveň prvý medzinárodný sobor hnutia. Organizácia soboru nie je jednoduchá. Prišlo asi 5 000 účastníkov z celého Bulharska, stretnutie sa konalo na lúke pri meste Kalofer, rodisku bulharského národného hrdinu Christo Boteva.
V Bulharsku tiež prebieha zápas medzi národnými silami a proamerickými globalistami. Prezident Rumen Radev je oporou národniarov, vláda na čele s Nikolajom Denkovom sú globalisti. Rusofili sa hlásia k národniarom a mali problém získať povolenie na uskutočnenie soboru. Primátor Kaloferu sa však nedal zastrašiť a mesto vydalo príslušné povolenie. Cesta od mesta na lúku bola v deň stretnutia obložená autami, autobusmi, kráčali po nej skupinky peších účastníkov.
Protiruské snahy západniarov majú v Bulharsku až tragikomický nádych. Bulharsko vďačí Rusku priam za svoju štátnu existenciu. Bulhari boli 500 rokov v tureckom područí. V dejinách prepukali pravidelne protiturecké povstania, ale Osmani ich vždy potláčali. V rokoch 1877-78 však prebiehala rusko-turecká vojna a Bulhari v nej videli opäť príležitosť na oslobodenie. Vypuklo povstanie, ale turecká armáda bola početnejšia a lepšie vyzbrojená. Kľúčové bitky medzi povstalcami a tureckým vojskom sa odohrávali opakovane v priesmyku Šipka v pohorí Stará Planina, ktoré rozdeľuje Bulharsko na horné a dolné. V priesmyku sa odohrali štyri bitky, posledná v januári 1878. Už hrozila Bulharom porážka, nemali muníciu, hádzali do tureckých vojakov kamene, ale v poslednej chvíli dorazili ruské oddiely a Turkov porazili. Víťazstvo na Šipke umožnilo vznik Bulharského kniežatstva (podpisom Sanstefanskej mierovej zmluvy 3. marca 1878) ako zárodku nezávislého Bulharska. Tento deň je bulharským štátnym sviatkom. Keďže veľmi pripomína Rusko, bulharskí slniečkári sa snažia preložiť štátny sviatok na 24. mája, čo je sviatok sv. Cyrila a Metoda. Nič proti sviatku sv. Cyrila a Metoda, ale dôvod je veľmi priehľadný.
Na lúke pri Kaloferi sa striedali prejavy so spevom v Bulharsku známych piesní. Predseda bulharských a medzinárodných rusofilov Nikolaj Malinov pripomenul historické väzby Bulharska a Ruska, aj súčasný záujem Bulharska na dobrých vzťahoch s Ruskom. Prehovorili zástupcovia národných organizácií (z Francúzska, Rakúska, Turecka, Rumunska, Nemecka, Talianska), ktoré pestujú priateľstvo s Ruskom. Zhromaždenie pozdravil exposlanec ruskej Štátnej dumy a aktivista slovanského hnutia Sergej Baburin.
Zhromaždenie som za priateľov Ruska na Slovensku pozdravil aj ja. Pripomenul som, že staroruský mních a kronikár Nestor vo svojom Rozprávaní o dávnych časoch píše, že pôvodne žili všetky slovanské národy okolo Dunaja, ale potom sa rozišli, len niektoré národy zostali pri Dunaji a k nim patríme my a Bulhari. Podľa medzinárodných prieskumov verejnej mienky sú Slováci a Bulhari medzi najproruskejšími národmi.
Globalisti chcú svetovú hegemóniu a jedine Rusko je schopné im odolávať a iniciovať spoločnú obranu. Čína je schopná ekonomicky konkurovať Spojeným štátom, ale vojensky je toho schopné len Rusko. Na Ukrajine sa teraz bojuje o nové usporiadanie sveta.
Z vďaky za ruskú pomoc pri oslobodení Bulharska sa neďaleko centra Sofie týči pravoslávny chrám sv. Alexandra Nevského. Alexander Nevský zachránil Rusko pred nájazdom nemeckých rytierov a jeho príhovor u Boha nech pomáha všetkým národom, ktorým chcú zobrať ich slobodu a kultúru.