Osobitný delegát pápeža Františka, slovenský vladyka Cyril Vasiľ, čelí v Indii odmietnutiu. Deje sa tak pre snahu o dialóg so skupinou kňazov a veriacich, ktorí odmietajú prijať závery synody biskupov vzhľadom na slávenie svätej liturgie. Bolo by však šťastím, keby si indické kresťanstvo lámalo hlavu iba týmto problémom. Namiesto toho sa borí v dôsledku násilných stretov s desiatkami obetí a tisíckami zničených budov. Nehovoriac o tom, koľko ľudí muselo v záujem vlastnej bezpečnosti opustiť svoje domovy. (standard.sk)
V indickom štáte Manípur už niekoľko týždňov prebiehajú násilné strety medzi jeho obyvateľmi. O život prišlo už viac než 150 ľudí, okolo 50-tisíc obyvateľov sa pre vlastnú bezpečnosť muselo vysťahovať z domovov. Štyri stovky katolíckych a protestantských kostolov sú zničené, spolu s nimi utrpelo ujmu približne 4 500 kresťanských budov a domov. Tak vyzerá podľa dostupných zdrojov a správy, ktorú 20. júna dostala Nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi z arcidiecézy Imphal v štáte Manípur, alarmujúca bilancia násilností v Indii.
Indický biskup vyjadril v súvislosti s nepokojmi obavu, že konflikt je súčasťou širšieho plánu na destabilizáciu medzináboženskej harmónie a na zvýšenie podpory vládnucej hinduistickej nacionalistickej Indickej ľudovej strany (BJP) pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať v apríli 2024.
Kontext konfliktu
V Manípure už dlho existuje etnické napätie medzi prevažne hinduistickou skupinou Meitei a kresťanským kmeňom Kuki. Nepokoje sa však v indickom štáte v severovýchodnej časti krajiny výrazne začali stupňovať od 3. mája tohto roka. Vtedy sa na verejnosť dostala falošná správa o znásilnení a zabití meiteiskej ženy, z ktorého boli obvinení Kukiovia. To vyvolalo vlny násilia na ľuďoch z kmeňa Kuki a znásilnenia sa stali jednou zo „zbraní“ konfliktu.
Kukiovia sú vládou uznaní ako znevýhodnená menšina, a preto sa im dostáva osobitného zaobchádzania vrátane prístupu k pôde vyhradenej pre kmeňové obyvateľstvo. Meiteiovia nedávno požadovali rovnaké privilégiá, ale Kukiovia sú proti, pretože by to mohlo viesť k obsadeniu pôdy ich predkov.
Situácia vyvolala značné nepokoje zo strany členov skupiny Meitei, ktoré sa začali honom na príslušníkov komunity Kuki, preto viaceré médiá považujú za príčinu konfliktu etnickú nenávisť.