V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa. Dnes o výskumoch Globsecu, ktoré za kritickými postojmi Slovákov vidia ruskú propagandu, o tom, čo pri príčinách vojny zamlčali, o hlúpych nápadoch s „pozývacími listmi“ pre tímy NATO zamerané na slovenské voľby a o návrate Františka Mikloška na kandidátku KDH. (standard.sk)
1. Dvihnutý prst Globsecu
Organizácia Globsec predviedla, ako jednoducho a povrchne uvažujú vojnoví jastrabi. Ak by sme to mali pomenovať ich slovníkom, uvažujú konšpiračne. Za postojmi väčšiny slovenskej spoločnosti vidia buď ruských agentov a ruskú propagandu, alebo obete ruských agentov a ruskej propagandy.
Globsec zverejnil prieskum, ktorý mapuje názory Slovákov na príčiny vojny na Ukrajine. Výsledky dopadli na slovenské pomery viac-menej normálne. Najväčšia skupina spoločnosti, konkrétne 40 percent opýtaných, za hlavného vinníka označila Rusko, ktoré napadlo Ukrajinu. 34 percent ľudí vidí za vojnou provokačnú politiku Západu a 17 percent politiku ukrajinskej vlády, ktorá potláčala ruskú komunitu na Ukrajine.
V súčte je to 51 percent ľudí, ktorí za príčinu konfliktu považujú aj iné faktory ako agresivitu Ruska.
Analytici Globsecu sa ponáhľali dodať, že za údajne nepríjemnými výsledkami prieskumu je sila ruskej propagandy. Podľahla jej vraj väčšina Slovákov.
Táto téza mysliteľov z Globsecu pritom pôsobí ukážkovo konšpiračne. Lebo nemá oporu v realite. A zároveň pôsobí alibisticky. Lebo zabúda priznať zlyhania tých, ktorí sa označujú za atlantistov.
Ruská propaganda je nepochybne aktívna aj na Slovensku (podobne ako ukrajinská). No na to, aby mohla sformovať mienku väčšiny spoločnosti, nemá. Takmer všetky silné médiá, od televízií cez tlač až po veľké portály, boli a sú tvrdo proukrajinské. A rovnako tvrdo protiruské. To isté platí o treťom sektore, aktivistoch, agentúrach, akademickom prostredí. A napokon aj o politike prezidentky, vlády a väčšiny parlamentných strán.
Nástroje ruskej propagandy sú na Slovensku a krajinách NATO krátke a ich vplyv v slovenskom prostredí je marginálny. Obmedzujú sa na facebookové stránky (ktoré ešte neboli zrušené), na telegramové kanály a na niektoré alternatívne, okrajové médiá. Drvivá väčšina spoločnosti k zdrojom, ktoré riadi ruská propaganda, nemá prístup alebo ich nepozná a nesleduje. Správy a komentáre sleduje na Markíze, RTVS, TA3 a ďalších veľkých médiách, ktoré sa po februári 2022 opásali ukrajinskou vlajkou.
Jednoducho: možnosti ruskej propagandy na Slovensku sú násobne slabšie ako možnosti tých, ktorí proti nej bojujú. Ak napriek tomu veľká časť spoločnosti nemá predpísaný čiernobiely názor, príčina bude inde. Možno aj v tom, že politika ľudí, ktorí prišli pózovať na konferenciu Globsecu, je nedôveryhodná.
Toto si však sociálni inžinieri z organizácie Globsec nemôžu priznať.
Namiesto toho šíria dve celkom absurdné heslá, ktoré sú celkom zjavne v rozpore s faktami.
To prvé nám podsúva obraz, že takmer každý, kto kritizuje vojenskú politiku NATO a Západu, je buď ruský agent, alebo obeť ruskej propagandy.
Druhým absurdným heslom je podsúvanie tvrdení, že tí, ktorí sú kritickí k politike NATO, k intenzívnemu vyzbrojovaniu Ukrajiny a k odmietaniu politických rokovaní s Ruskom, sú bezpečnostnou hrozbou pre slobodný svet a Západ. Pretože vraj chcú rozbiť NATO a EÚ – a následne chcú ohýbať chrbty pod nadvládou ruského režimu.
Fakty pritom vyzerajú inak. Zodpovednosť Západu a expanzívnej politiky NATO za konflikt predsa priznal ako jeden z faktorov aj pápež František. Alebo americký akademik John Mearsheimer, ktorý desať rokov varoval, že snahy vyzbrojovať Ukrajinu štátmi NATO a zámery vytlačiť ruskú flotilu z Krymu (a následne polostrov začleniť pod Alianciu) nutne povedú k vojne.