USA stavili na neporaziteľnosť lietadlových lodí – „hydinárne“ spolu s raketovými mínonoskami sa stali nedosiahnuteľnými a mimoriadne mobilnými plávajúcimi armádami. Dokonca ani mohutné sovietske vojenské loďstvo nemalo nádej byť im úspešne rovnocenným. Bez ohľadu na existenciu ponoriek (projektov 675, 661, 671...), raketových krížnikov, komplexov pobrežnej ochrany, mnohopočetného loďstva raketových člnov a aj protilodných komplexov (P-6, P-35, P-70, P-500) nebolo žiadnej istoty v zaručenom zničení zoskupení lietadlových lodí. Špeciálne bojové útvary tento stav nevedeli zvrátiť, lebo problém bol v zahorizontálnom odhaľovaní cieľov, v ich selekcii a zabezpečení presného navádzania na ne krídlatých rakiet.
K obnovovaniu systému rozviedky a navádzania sa RF vrátila v roku 2006 keď ministerstvo obrany dostalo úlohu rozpracovať problematiku aj v rámci využitia nových optických technológií presného odhaľovania. Do tejto práce s krycím názvom „Liana“ bolo zapojených 125 fabrík z 12-tich rezortov. V roku 2008 bol projekt hotový a v roku 2009 sa uskutočnil prvý experimentálny štart a vynesenie experimentálneho prístroja na určenú obežnú dráhu. Nový systém je omnoho univerzálnejší – vďaka vysokej obežnej dráhe dokáže sledovať nielen veľké objekty v oceánoch, čo vedela aj sovietska „Legenda“, ale aj akýkoľvek objekt do veľkosti 1 metra na celej planéte. Presnosť sa zvýšila vyše stonásobne – do 3 metrov. Pritom tu niet žiadnych atómových reaktorov, ktoré by ohrozovali zemský ekosystém.
V roku 2013 ukončili skúšobné rozmiestňovanie „Liany“ na obežnej dráhe a začali s dolaďovaním celého systému. Podľa plánov bude na 100 percent funkčný už koncom tohto roka.
Pozostáva zo štyroch najnovších družíc, ktoré sa nachádzajú vo výške okolo tisíc km a tie neustále vyhľadávajú vo vzdušnom i námornom priestore nepriateľské objekty.
Štyri družice „Liana“, dve „Pivonky“ a dva „Lotosy“ v reálnom čase zisťujú prítomnosť objektov protivníka – lietadlá, lode, autá. Koordináty týchto cieľov sa odovzdávajú na veliteľské stanovište, kde sa tvorí virtuálna mapa reálnej prítomnosti. V prípade vojny sa budú po týchto cieľoch nanášať vysokopresné údery“, - vysvetlil princíp činnosti tohto systému predstaviteľ ruského generálneho štábu.
Podľa topwar.ru, 28. január 2014