07.11.2017 19:16:05

Zájazd do Moskvy

Ruský_klub,Moskva,09
Ruský_klub,Moskva,09

 

Slovensko- ruská spoločnosť usporiadala začiatkom septembra zájazd do Moskvy. Na podujatí sa mohli zúčastniť tak členovia spoločnosti, ako aj jej sympatizanti. Účastníkmi boli ľudia nielen z Bratislavy, ale aj z Košíc, Žiliny a mnohých ďalších miest Slovenska.

 

Prvý deň zájazdu bol venovaný okružnej ceste okolo mesta, na ktorej nás o mnohých zaujímavostiach informovala domáca sprievodkyňa. Prehliadka (ako inak) začínala na Červenom námestí. Dozvedeli sme sa, okrem iného, že v čase Veľkej vlasteneckej vojny boli na námestí umiestnené atrapy budov, z ktorých boli vytvorené ulice. Múry Kremľa natreli na bielo. Prípadné prieskumné nemecké lietadlo, ktorému sa podarilo preniknúť cez protileteckú obranu mesta, tak nemalo šancu námestie identifikovať. Ďalšie kroky smerovali do Alexandrovského sadu k hrobu neznámeho vojaka a k obelisku Romanovovcov. Vymenovanie všetkých navštívených miest počas jazdy by zabralo veľa miesta, spomeniem napríklad: Vrabčie hory (návršie pred areálom Univerzity Lomonosova), odkiaľ je prekrásny panoramatický pohľad na mesto, kláštor Novodevičie, presun okolo nových mrakodrapov City...

Druhý deň dopoludnia sa na pôde Slovenského inštitútu v Moskve uskutočnilo milé stretnutie s partnerskou družobnou ruskou organizáciou. Z podujatia sme odchádzali s príjemnými pocitmi a drobnými suvenírmi (подарками).

Zvyšné dni pobytu mali účastníci individuálny program. Mnohí ešte samostatne navštívili Kremeľ, Katedrálu Krista spasiteľa (Храм Христа Спасителя), Treťjakovskú galériu, výstavný areál VDNCH (Выставка достижений народного хозяйства), Park víťazstva (Парк Победы) s Múzeom Druhej svetovej vojny... Niekoľko členov zájazdu nabralo odvahu a navštívilo kedysi supertajný bunker č. 42 (http://bunker42.com/). Nachádza sa v ňom Múzeum studenej vojny. V bunkri bolo veliteľské stanovište, kde by sa v prípade vojny presťahovali najvyšší predstavitelia štátu a armády.

Zájazd sa uskutočnil v čase osláv 870. výročia založenia Moskvy. Pri príležitosti Dňa mesta sa konali rôzne podujatia. Hlavné oslavy boli v sobotu 9. septembra na Červenom námestí za prítomnosti prezidenta Putina. V Parku víťazstva pestrý program večer vyvrcholil obrovským ohňostrojom. Slávnostné akcie sa konali aj v ďalších častiach mesta, vrátane okrajových štvrtí. Otváral sa – okrem iného - vynovený štadión v Lužnikách, kde sa v roku 2018 uskutoční finále Majstrovstiev sveta vo futbale. Neďaleko Červeného námestia odovzdali verejnosti nový park – areál oddychu a zábavy. Otvorených bolo niekoľko staníc metra budovaného nového okruhu.

Zdá sa, že mesto sa v predstihu pripravuje na spomínanú vrcholnú futbalovú súťaž, mnohé budovy sú obstavané lešením – obnovujú sa.

Tí, ktorí si Moskvu pamätali ešte z čias Sovietskeho zväzu, boli príjemne prekvapení. Ulice sú čisté, žiadne ohorky cigariet alebo stopy po žuvačkách na chodníkoch, takmer nevidíte „výtvory“ sprejerov. Život v megapolise sa dá porovnávať s ktoroukoľvek európskou metropolou. Platba kartou v obchodoch, reštauráciách, v metre a na mnohých ďalších miestach je samozrejmosťou.

Po návrate do Bratislavy sa zrodila myšlienka navštíviť na budúci rok Krym. Ideálny termín by mohol byť v čase otvorenia novobudovaného mostu z pevniny na polostrov.

Záverom mi neostáva nič iné, iba poďakovať organizátorom zájazdu.

Ivan Horský