01.11.2017 15:29:44

Zacharčenko vysvetlil prečo nepovstal Charkov a Odesa

 

Po štátnom prevrate na Ukrajine povstali obyvatelia Donbasu, hoci sa to viac očakávalo od Charkova a Odesy, vyhlásil hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko. Vraj je to historicky spojené so spôsobom života. „Naša krajina sa kedysi nazývala Divokým poľom. Je to kozácka pôda, kozácky duch.“

 

Baníci si, okrem toho, zvykli riešiť problémy spoločne. Práve spomienky na genetickej úrovni sa nazývajú „národné“, spresnil a dodal, že časom sa síce zmenili životné podmienky, vzťahy ľudí, lenže duch a národnosť sa zachovali.

A zvýraznil, že práve národné povedomie už chýbalo Charkovu v roku 2014. „Veľmi ma prekvapila Odesa. Tam predsa panovala slobodná vôľa, i keď špecifická s ťahom na kontrabandu.“  Zacharčenko si myslí, že Odesania sa rozhodli dohodnúť s mocou, pretože „pravdu má ten, kto je silnejší“.

„Nebol tam ten duchu, ktorý je u nás. Preto sa to stalo. Povedzme si otvorene – nikto neveril, že práve Donbas povstane. Všetci si mysleli, že sa dvihne Dnepr, Záporožie a čiastočne možno aj Kyjev, naisto Odesa a Charkov na 100 %. Aj Strana regiónov si myslela, že práve Charkov je ich hlavnou baštou,“ konštatoval líder republiky.

Na záver Zacharčenko dodal, že momentálne nevidí žiadne predpoklady aby spomínané mestá „povstali“ proti súčasnej kyjevskej moci.

Podľa riafan.ru, 11. 10. 2017