02.12.2021 15:24:09

Z Facebooku Juraja Draxlera (1.12.2021): Bude vojna?

Bývalý minister školstva; aktuálne vedúci Centra pre verejnú politiku
Bývalý minister školstva; aktuálne vedúci Centra pre verejnú politiku
(foto: Facebook)


V posledných hodinách sa ešte pritvrdila rétorika medzi niektorými západnými mocnosťami a Ruskom. To je už značne znepokojené snahami vyrobiť z Ukrajiny oficiálneho alebo neoficiálneho člena NATO. (Facebook J.D.)Putin včera znovu zdôraznil, že akákoľvek inštalácia na území Ukrajiny schopná odpaľovať rakety s dlhším doletom je pre Rusko, ktorého najdôležitejšia časť je hneď veľa, extrémne nebezpečná.

Všimli ste si? Ukrajina sa inak v posledných rokoch takmer vytratila z médií. Po tom, ako si údajne "vybojovala slobodu". Niet sa čo čudovať, dejú sa tam bizarné veci. Len nedávno vyšlo najavo, že ich prezidenta, ktorý mal očistiť politiku, platili oligarchovia cez jeho firmu v daňovom raji keď bol ešte hercom!

Mnoho vecí, pre zmenu, roky nikto neodhalil. Napríklad smrtiacu streľbu na záver majdanu. Cez svetové médiá sa vtedy celý príbeh podával tak, že niekto strieľal do demonštrantov. Ale aj západné televízne štáby zachytili, že streľba išla aj do policajných jednotiek. Ale k zmene režimu hneď potom úspešne došlo, na vyšetrovanie treba zabudnúť.

Podobne, ako sa stalo úplnou fraškou vyšetrovanie upálenia pol stovky ľudí v Odesse "prokyjevskými" chuligánmi (prokurátori a sudcovia, čo sa aj o niečo pokúšali, to pre vyhrážky museli vzdať).

Medzitým sa NATO usilovne zakopáva v Pobaltí. V posledných rokoch tam umiestnilo množstvo "dočasných" jednotiek (nevieme presne, koľko, lebo na rozdiel od novinových titulkov o tom, koľko má kde vo svojej európskej časti vojakov Rusko, o týchto číslach sa skoro nikdy nehovorí).

Práve v posledých mesiacoch sa veľmoci snažia zmeniť toto "dočasné" umiestnenie jednotiek NATO (najmä amerických) na permanentné. Aj tak, že o to začali "žiadať" politici týchto krajín.

Na našej politickej scéne je k týmto témam ticho. Pritom konflikt niekde na území medzi nami a Ruskom, vôbec nemusí byť jadrový, nás môže ohroziť viac, ako pandémia (ktorá je možno aj vcelku vítanou oponou, za ktorou sa teraz tieto manévre dejú).

Dosť by som sa dnes toho, čo sa deje, bál.prevzaté z Facebooku Juraja Draxlera