12.11.2021 12:09:46

Z Facebooku Eduarda Chmelára (11.11.2021): Utečenecká dráma je výsledkom pokryteckej až cynickej hry veľmocí

Politológ, mierový aktivista
Politológ, mierový aktivista
(foto: Facebook)


Ak niečo z duše neznášam - nielen v politike - tak je to pokrytectvo (dvojaký meter) a budovanie kultu (nahrádzanie prirodzenej úcty umelým uctievaním). Keď pred šiestimi rokmi postavilo Maďarsko na hraniciach so Srbskom plot proti utečencom, Európska únia sa mu vyhrážala sankciami a Luxembursko dokonca navrhlo vyhodiť Budapešť z EÚ. (Facebook E.CH.)Dnes, keď sa situácia opakuje v Pobaltí (hoci ani zďaleka nie v takom masovom meradle ako v roku 2015), EÚ vyjadruje Poľsku solidaritu. Vtedy časť politického spektra vykrikovala, že utečencov sem vozí Soros. Dnes z Varšavy i Bruselu počuť, že za utečencov môže Putin. Tá istá paranoja, rovnaký scenár. A zatiaľ na hraniciach mrznú a umierajú tí istí utečenci z Iraku, Sýrie a Afganistanu, ktorých západní spojenci vyháňali zo svojich domovov bombami. Rozdiel je len v tom, že tentoraz sa Zuzana Čaputová netvári, že jej ide o ľudské práva, ale hrá úlohu, pre ktorú tam bola dosadená - poslúcha pokyny z mocenských centier v Bruseli a Washingtone. Alebo niekto vážne verí rozprávkam, že maďarský plot je zlý a poľský plot je dobrý? Čo za bludy to tlačíte ľuďom do hláv?

Európsky migračný systém je nefunkčný a deravý ako rešeto. Stavanie plotov nie je systémovým a už vôbec nie dlhodobým riešením, ale keby nebolo Maďarska, Európa by prvý nápor migrantov nezvládla. Necháva sa pritom potupne vydierať Tureckom a ešte ho aj podpláca - no v prípade Bieloruska, ktoré nežiada peniaze, ale len rešpekt, je to inéééé. Je to obyčajné pokrytecké svinstvo. Roky apelujem, že jediným účelným riešením migračnej krízy je zastaviť vojny v krízových oblastiach, prestať tam vyvážať zbrane a naopak investovať do ekonomickej, sociálnej a environmentálnej stabilizácie blízkeho zahraničia, aby sme tým ľuďom pomohli vytvoriť lepšie miesto pre život, aby odtiaľ nemuseli utekať. Nič iné nebude dlhodobo fungovať - ani ploty, ani otvorená náruč. Všetci svetoví lídri vedia, že je to jediné riešenie, ale to nie je v ich záujme, preto podporujú nekonečný kolotoč konfliktov a migračných vĺn.

Dnes si pripomíname výročie ukončenia prvej svetovej vojny ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Ministerstvo obrany šíri propagandu, že vojaci v tomto nezmyselnom konflikte padli "za našu slobodu a mier". Je to lož. Neumreli za žiadne vyššie princípy, stali sa obeťou odporných hier veľmocí, ktorým dala propaganda vznešený cieľ. Nebojovali za mier, v skutočnosti sa plánovane stali tým, čo Nemci volajú "Kanonenfutter" - potravou pre kanóny, chladnokrvne ich poslali na smrť. Rovnako dnes sa tu roztáča pokrytecká a vo svojich dôsledkoch cynická hra s ľudskými životmi. Malo by platiť to, čo v stredoveku, keď bola ešte rytierska česť pojmom - ak chce nejaký politický líder bojovať, nech sa postaví do prvej línie a nerozoštváva národy proti sebe.prevzaté z Facebooku Eduarda Chmelára