29.8.2017 18:40:34

Vojaci Bulharska, členskej krajiny NATO, odmietli strieľať na “ruské ciele”

Aká neistá je situácia v aliancii NATO, ukazuje najnovšie cvičenie s názvom “Noble Jump”, ktorého sa zúčastnilo Albánsko, Bulharsko, Veľká Británia, Grécko, Španielsko, Lotyšsko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko a USA.

Počas nácviku strelieb bulharskí vojaci a ich nadriadení odmietali strieľať na ciele, ktoré boli pomaľované ruskými insígniami. Po starostlivom preskúmaní cieľov bulharskí dôstojníci dospeli k záveru, že ciele sú označené tkaninou vo farbách ruskej vlajky a nariadili svojim vojakom, aby nestrieľali.

Napriek tomu, že Bulharsko je členom NATO, odmietlo v roku 2014 inštalovať na svojom území americký systém THAAD pretože tento systém je namierený proti Rusku.

O rok neskôr, v roku 2015, sa Bulharsko odmietlo pripojiť k námornej skupine Čierne more, ktorá mala pozostávať z Turecka, Bulharska, Ukrajiny a Rumunska, a jej úlohou malo byť “zdržiavanie” Ruska. Skupina sa nikdy nesformovala, pretože Turecko zmenilo svoje smerovanie a momentálne upevňuje svoje geopolitické spojenectvo s Ruskom.

Bulharskí analytici tvrdia, že iba absolútny blázon by mohol súhlasiť s hosťovaním amerických rakiet na svojej pôde. Konkrétne počas konfliktu medzi USA a Ruskom Moskva najskôr eliminuje americké zbrojné systémy, ktoré sú rozmiestnené v Európe, čím sa tieto krajiny stanú hlavným cieľom ruského taktického nukleárneho úderu. Zdá sa, že Rumunom to zatiaľ nikto nepovedal.

NATO sa na prvý pohľad javí ako tiger, avšak iba papierový. Napriek tomu, že USA na cvičiskách predvádzajú show, v skutočnom konflikte aspoň polovica európskych členských krajín NATO by odmietla americké rozkazy a nezúčastňovala by sa konfliktu s Ruskom. Američania si to plne uvedomujú, čo je pravdepodobne dôvod, prečo dosiaľ nezačali vojnu s Ruskom.

hlavnespravy.sk, 29. 8. 2017