06.8.2022 16:15:20

Vo Washingtone a v Kyjeve rastú obavy, či Západ dokáže v priebehu mesiaca dosiahnuť zvrat vo vojne. Potom to už asi nepôjde

Biely dom vo Washingtone
Biely dom vo Washingtone
(foto: Pixabay)


Vo Washingtone a v Kyjeve narastajú obavy, či Západ dokáže dosiahnuť moment zvratu vo vojne počas nasledujúceho mesiaca, píše The Washington Post. (hlavnespravy.sk)Ide o anexiu dobytých území na Ukrajine, ktorá by sa mohla uskutočniť pravdepodobne už v septembri prostredníctvom referenda o pripojení týchto území k Rusku.

S príchodom jesenno-zimného obdobia sa tempo bojov spomalí a Rusko bude môcť posilniť svoje pozície na dobytých územiach. Potom bude pre Kyjev mimoriadne ťažké získať ich späť.

Biely dom podľa publikácie toto nebezpečenstvo bagatelizoval. Vyplýva to aj z toho, že dodávky zbraní na Ukrajinu zostávajú na rovnakej úrovni, čo im neumožňuje začať protiofenzívu.

Ako hrozby, ktoré by mohlo predstavovať začlenenie ukrajinských území do Ruska, sa uvádzajú tieto:

1. Odstrihnutie plynu do Európy, ak podporí protiútok AFU na už vyhlásené ruské oblasti. A odhodlanie Európanov je tu stále otázne, tvrdí Rand Corporation.

2. Lotyšský minister zahraničných vecí Edgars Rinkevics pripustil, že anexia ukrajinského územia prinúti Rusko brániť ho za každú cenu. Pravda, existujú pochybnosti, že kvôli tomu by Moskva mohla zaútočiť na samotné západné krajiny.

Experti The Washinton Post sa tiež domnievajú, že použitie jadrových zbraní na obranu obsadených území pred protiútokom ukrajinských ozbrojených síl nie je veľmi pravdepodobné.hlavnespravy.sk