17.3.2023 15:45:26

Vladimír Palko: Prečo katolíci ignorujú svojho pápeža, keď hovorí o vojne

Niekdajší minister vnútra, matematik, autor vo svete uznávanej knihy „Levy prichádzajú“
Niekdajší minister vnútra, matematik, autor vo svete uznávanej knihy „Levy prichádzajú“
(foto: paneurouni.com)


Trvá to už dlhšie, vidíme to pri Františkovi, videli sme to pri Jánovi Pavlovi II. Pápeži si myslia o vojne niečo iné ako katolíci v politike. A netýka sa to len katolíkov v politike, ale aj mnohých bežných veriacich. Píše Vladimír Palko. (standard.sk)Pápež František v týchto dňoch povedal, že konflikt na Ukrajine je hnaný nielen ruskými imperiálnymi záujmami, ale aj záujmami iných impérií. Tento výrok ide v línii jeho výroku takmer spred roka, keď povedal, že na vzniku vojny sa mohlo podpísať i „štekanie NATO pred bránami Ruska“. Ten súčasný výrok na Slovensku takmer nikto nekomentoval. To je na tom možno to najzaujímavejšie.

V súvislosti s opakovanou kritikou Štandardu za údajnú „proruskosť“ sa nedá obísť nasledujúca otázka.


Čo iné hovoríme o vojne ako pápež?

Naozaj, čo vlastne hovoríme o vojne inak ako pápež? Veď hovoríme presne to. Pápež hovorí veľa o utrpení Ukrajincov, mŕtvych, zranených, o utečencoch. A my už rok prinášame takmer dennodenne správy o tomto utrpení, ktoré ruská invázia priniesla.

Pápež odmieta túto vojnu a my ju odmietame tiež. Zároveň pápež hovorí o koreňoch vojny, ktoré spočívajú v dlhoročných nepriateľských aktoch Západu voči Rusku. Píšeme to isté, ibaže to, čo pápež povie v skratke, rozpíšeme detailne. Zároveň hovoríme, že to, čo robil Západ, Rusko právom znepokojovalo, ale neoprávňovalo ho to na takúto reakciu.

Náš postoj sa neodlišuje od pápežovho.


Je aj pápež proruský? Na Slovensku zatiaľ nie

Ujde sa občas aj pápežovi obvinení z „proruskosti“? Vo svete, samozrejme, áno. Jeho výroky začali byť označované za proruské už na jar minulého roku. Na obranu pápeža vystúpil začiatkom augusta 2023 štátny sekretár Parolin. „Pápež nie je proruský, len volá po mieri,“ povedal. Koncom augusta 2022 označil pápežove názory za proruské jeden z najvýznamnejších amerických zahraničnopolitických časopisov Foreign Affairs v článku Fiony Hillovej a Angely Stentovej. Informovali o tom mnohé svetové médiá.

Neskôr sa pápež bránil aj sám v rozhovore pre jezuitský časopis America v novembri 2022. Pripomínal, že opakovane ruskú inváziu odsúdil.

Lenže vieme, o čo ide. Elitám Západu nestačí odsúdenie invázie. Neslobodno spomenúť spoluzodpovednosť Západu. Neslobodno hovoriť o koreňoch vojny. O to ide. A pápež toto tabu opakovane prekračuje.

Pápež má, našťastie, výhodu jedinečného postavenia. Nie každý si dovolí ho kritizovať. Nižšie postavení jednotlivci, ktorí spomenuté tabu prekračujú, to majú ťažšie. Tým sa kritiky ujde oveľa viac a častejšie. Takto si tu žijeme.


Keď pápež hovorí o vojne jedno a ovečky druhé

V Európe a Amerike možno pozorovať fenomén, že pápež hovorí o problematike vojny jedno a mnohí radoví katolíci hovoria o tom čosi iné. A keďže pápež je pápež, tak sa radšej tvária, že ten rozdiel nevidia.

K takým krajinám patrí i naše Slovensko. Nikto tu pápeža neoznačí za „proruského“. Pritom za tie isté názory by za proruského bol označený ktokoľvek iný. Tento rozpor sa prechádza mlčaním. I pápežove výroky spred pár dní o imperiálnych záujmoch iných krajín popri imperiálnych záujmoch ruských takmer nikto nekomentuje. Pritom sú zásadné. Otázka je, dokedy sa bude možné tváriť akoby nič.


Aj pri vojne v Iraku to bolo tak

To, že v otázke vojny mal pápež a hierarchia úplne iný názor ako katolícki politici a radoví katolíci, sme už zažili. Bolo to tak aj v prípade vojny v Iraku. O pár dní si pripomenieme dvadsiate výročie jej začiatku.


Zvyšok textu nájdete na Štandarde.

 

Pozn. red. SRS: Vladimír Palko ďalej približuje, že Ján Pavol II. odsúdil plánovanú americkú inváziu do Iraku dávno pred jej realizáciou, pričom - napriek chátrajúcemu zdraviu - podnikol praktické kroky, aby vojne zabránil. Na volanie po mieri na Blízkom východe nereagovali (až na výnimky) ani v Spojených štátoch, ani v pápežovom rodnom Poľsku. Hlas Svätého Otca bol ignorovaný aj Dzurindovou vládou. Autor esej zakončuje myšlienkou, že posledné dve dekády nás učia, že hlavu katolíckej cirkvi si je dobré vypočuť nielen vtedy, keď sa vyjadruje k otázkam kresťanskej viery.Vladimír Palko