12.7.2021 13:02:02

Vesmírny ťahač Zeus bude môcť vyraďovať z prevádzky nepriateľské družice

Približná podoba vesmírneho ťahača Zeus
Približná podoba vesmírneho ťahača Zeus
(foto: AM)


Ruské vesmírne jadrové ťahače Zeus bude možné využívať pre vyradenie vesmírnych prístrojov potenciálnych nepriateľov z prevádzky  elektromagnetickým impulzom a pre „streľbu” laserom. Vyplýva to z materiálov konštrukčnej kancelárie Arsenal (súčasť Roskosmosu), ktorá je jedným z projektantov vesmírneho komplexu. (armadnymagazin.sk)V Keldyšovom výskumnom stredisku už skôr oznámili, že sa loď dá použiť aj v systéme protivzdušnej obrany: bude ukazovať vzdušné ciele z obežnej dráhy. V rokoch 2018 a 2019 vykonala konštrukčná kancelária vedecko-výskumné práce, aby zistila, či Zeus dokáže nielen diaľkovo sondovať zemský povrch a vzdušný priestor okolo Zeme, ale aj „pôsobiť elektromagnetickým žiarením na rádioelektronické prostriedky riadiacich, výzvedných, spojovacích a navigačných systémov, a schopnosť smerového prenosu energie laserovým žiarením“. Okrem toho sa predpokladajú aj civilné úlohy: zabezpečenie spojenia, vysielanie a retranslácia, meziorbitálna preprava nákladov a doprava nákladov k Mesiacu.

Vývoj prvkov jadrového ťahača na základe transportného a energetického modulu s jadrovou jednotkou megawattovej triedy prebieha v Rusku od roku 2010. V roku 2019 bola na Medzinárodnej leteckej a kozmickej výstave MAKS prvýkrát prezentovaná maketa ťahača, na fóre Armáda 2020 zase trojrozmerné zobrazenie jeho fungovania vo vesmíre.

V januári 2020 sa v prezentácii prvého námestníka generálneho riaditeľa Roskosmosu Jurija Urličiča na Koroljovských čítaniach hovorilo o plánoch vypustenia jadrového ťahača na obežnú dráhu v roku 2030 za účelom letových skúšok. Potom by sa mala začať sériová výroba a komerčné využitie. Podľa dohody, ktorá bola predtým zverejnená na webových stránkach štátnych zákaziek, má byť vývoj predbežného projektu ukončený do júla 2024. Bude stáť asi 4,2 miliardy rubľov. Jadrový ťahač bude určený pre lety k Mesiacu a k planétam slnečnej sústavy. Dostal názov Zeus, vedecko-výskumné a pokusné konštrukčné práce majú označenie Nuklon. Kvapkový chladič a žiarič pre Zeus má byť podľa plánu otestovaný na ISS.


Karol Jerguš (armadnymagazin.sk)