09.8.2020 16:39:26

Venezuela: Za pokus o zvrhnutie Madura odsúdili amerických žoldnierov

Na snímke dominuje vlajka Venezuely
Na snímke dominuje vlajka Venezuely
(foto: SITA/AP-Fernando Llano)


Venezuelský súd odsúdil dvoch bývalých amerických vojakov na 20 rokov väzenia za pokus o zvrhnutie prezidenta Nicolása Madura. (HSP)

 Luke Denman a Airan Berry boli uznaní vinnými zo sprisahania, nezákonného obchodovania so zbraňami a terorizmu. Američania bol medzi 13 ľuďmi zatknutými v máji, keď sa pokúsili vstúpiť do Venezuely z Kolumbie cez more.

Venezuelský generálny prokurátor Tarek William Saab uviedol, že konanie proti ostatným obvineným bude ďalej pokračovať.

Prokurátor Saab ako dôkazy predložil obrázky vozidiel, zbraní a dokladov totožnosti a uviedol, že americkí „žoldnieri“ priznali svoju zodpovednosť.

34-ročný Luke Denman a 41-ročný Airan Berry sú bývalí vojaci špeciálnych síl, ktorí sa začiatkom tohto roka objavili na záznamoch vo venezuelskej štátnej televízii.

Prezident Nicolás Maduro vtedy uviedol, že sprisahanie Luka Denmana a Airana Berryho zorganizoval prezident USA Donald Trump.

Vo videu Denman priznal svoju účasť na operácii s názvom „Gideon“ – zápletka, v ktorej mal zabiť prezidenta Madura, alebo ho uniesť a vziať ho do Spojených štátov.

Vysvetlil, že bol najatý, aby najprv v Kolumbii vyškolil Venezuelčanov, a potom sa mal dostať do Caracasu a prevziať kontrolu nad letiskom, aby sa tak umožnil odvliecť Madura z krajiny.

Denman povedal, že on a Berry dostali na vykonanie operácie zmluvu s bezpečnostnou spoločnosťou so sídlom na Floride, Silvercorp USA.

Na čele tejto firmy je Jordan Goudreau, americký vojenský veterán, ktorý účasť na operácii otvorene priznal.

Washington Post nedávno zverejnil dokument, v ktorom sa uvádza, že spoločnosť Silvercorp a venezuelská opozícia uzavreli kontrakt na napadnutie Venezuely a zvrhnutie prezidenta Madura.  Hodnota kontraktu bola uvedená vo výške 213 miliónov dolárov.

Vodca venezuelskej opozície Juan Guaidó však zásadne popiera, že by mal niečo so spoločnosťou Silvercorp, alebo s Goudreauom, spoločné.

Vzťahy medzi USA a Venezuelou sú napäté. Prezident Maduro obvinil Ameriku z manipulácie politickej opozície s cieľom ukradnúť obrovské ropné bohatstvo krajiny. Amerika a Guaidó na druhej strane obvinili venezuelského prezidenta z ekonomického kolapsu krajiny a potláčania ľudských práv a demokracie.

Andrea Lopatková (HSP)