04.8.2012 10:55:06

Vďaka za 65 rokov slobody

V stredu 5. mája usporiadali Zväz Rusov v Bratislave a Ruské centrum Bratislavskej vysokej školy práva slávnostné stretnutie venované 65. výročiu víťazstva nad fašistickým Nemeckom.
Priame svedectvá zverstiev fašizmu prítomným predstavili bývalý príslušník 1. čs. armádneho zboru v ZSSR a spolubojovník Ludvíka Svobodu plukovník Minárik, veliteľ prieskumnej jednotky v SNP, neskoršie väzeň koncentračného tábora Mauthausen a súčasný predseda historickej odbojovej skupiny väzňov nacistických zajateckých a koncentračných táborov SZPB Oto Wagner, priamy účastník Slovenského národného povstania p. Chudík a partizánka v SNP Anna Zemanová.
Podujatia sa zúčastnili veľvyslanec Bieloruskej republiky v SR Vladimír V. Čechlov, kultúrny atašé veľvyslanectva RF v SR Denis Arsentiev, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti Ján Čarnogurský, zástupca Ruského centra vedy a kultúry (RCVK) Michail Bondar a prezidentka Zväzu ruskojazyčných spisovateľov v Rakúsku Marina Kalašnikova.
Program, v závere ktorého sa mnohým tlačili slzy do očí, scenáristicky (vrátane výberu hudby a sprievodných filmových záberov) pripravila a aj dramaturgicky viedla Larisa Plechanova. Počas spomienkového pásma sa poetickým slovom i speváckymi výkonmi zapojili Marina Matteligova, Irina Farkašová, Žana Michalíková, Tamara Vasilieva, Nina Grochova, Máša Alchimova, Dáša i Máša Plechanové a spevom aj jediný mužský zástupca Anatolij Ostromeckij. Všetko v príjemnom prostredí školy, ktoré pre túto príležitosť vyzdobila Irina Florova.
V závere večera si hostia i aktéri mohli poodovzdávať získané zážitky pri pestrom občerstvení, ktoré organizačne zvládla Žana Michalíková. Pochopiteľne, že s prispením sponzorov, ktorými boli Veľvyslanectvo RF v SR, spoločnosť Global Plus a Alexander Somov, Bratislavská vysoká škola práva a jej Ruské centrum i RCVK v Bratislave.
Larisa Plechanova, Vladimír Mikunda

foto..pdf foto..pdffoto..pdf