28.1.2023 14:37:54

Väčšia armáda, výcvik obyvateľstva a miliardové rezervy. Putin pripravuje Rusko na niekoľkoročnú vojnu

Prezident Ruskej federácie
Prezident Ruskej federácie
(foto: Sputnik/Dmitry Astakhov)


Takmer rok po invázii na Ukrajinu, ktorá mala zrejme trvať niekoľko týždňov, pripravuje ruský prezident Vladimir Putin novú ofenzívu. Zároveň zoceľuje svoju krajinu na konflikt s Američanmi a ich spojencami, pretože očakáva, že potrvá viac rokov, píše agentúra Bloomberg. (standard.sk)Agentúra sa odvoláva na nemenovaných predstaviteľov, poradcov a ďalších ľudí oboznámených so situáciou, podľa ktorých je cieľom Kremľa ukázať, že jeho sily môžu po predchádzajúcich neúspechoch opäť prevziať iniciatívu a zatlačiť na Kyjev a jeho podporovateľov, aby súhlasili s nejakým druhom prímeria. Takým, ktoré Rusku ponechá kontrolu nad dobytým územím.

 

Už vo februári alebo marci

Podľa zdrojov Bloombergu z prostredia Kremľa dokonca ani Putin nemôže poprieť slabiny svojej armády, ktorá stratila na Ukrajine viac ako polovicu svojich počiatočných ziskov. Pretrvávajúce neúspechy tak donútili ľudí v Kremli k tomu, aby sa na situáciu pozreli realistickejšie, pokiaľ ide o bezprostredné ambície – aby si priznali, že aj udržanie súčasnej frontovej línie znamená úspech.

Putin je medzitým presvedčený, že väčšia armáda a ochota spoločnosti akceptovať straty na životoch mu zabezpečia víťazstvo. Novú ofenzívu môže spustiť už vo februári alebo v marci, hovoria ľudia blízki Kremľu.

Ich slová potvrdzujú varovania Ukrajiny a jej spojencov, že prichádza nová ruská ofenzíva, ktorá sa môže začať skôr, než Kyjev dostane od Američanov a Európanov sľubované bojové tanky.


Príprava na dlhú vojnu

Putinovo odhodlanie predznamenáva ďalšiu eskaláciu vojny, keďže Kyjev sa pripravuje na vlastné operácie a odmieta prímerie, píše Bloomberg. Podľa jeho zdrojov sa Putin domnieva, že v konflikte s USA a ich spojencami, ktorý považuje za existenčný, nemá inú možnosť, než zvíťaziť. Nové kolo mobilizácie v Rusku sa tak môže začať už na jar, pričom hospodárstvo a spoločnosť sú už čoraz viac podriadené potrebám vojny, dodali zdroje.Zvyšok článku nájdete na Štandarde.Jozef Scheiner