13.3.2023 19:14:39

V Ženeve sa začali rozhovory medzi Ruskom a OSN o predĺžení dohody o obilninách

Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
(foto: Pixabay)


Ako informovala agentúra Reuters, v Ženeve sa začali rozhovory medzi Ruskom a OSN o predĺžení platnosti dohody o obilninách, ktorá vyprší 18. marca. (hlavnespravy.sk)Na rokovaniach sa zúčastňuje námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Veršinin.

Generálny tajomník OSN António Guterres navštívil 8. marca Kyjev, aby so Zelenským rokoval o pokračovaní dohody o obilí po 18. marci.

Po návšteve Guterres podporil predĺženie dohody.

Rusko nemá námietky proti ďalšiemu predĺženiu dohody o obilí po jej vypršaní 18. marca, ale len o 60 dní, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Veršinin po rokovaniach s OSN v Ženeve.

Veršinin označil rozhovory za podrobné a úprimné”. Podľa neho sa ďalší postoj Ruska k dohode o obilí určí v závislosti od skutočného pokroku v normalizácii ruského poľnohospodárskeho vývozu”.

Moskva predtým tvrdila, že jej poľnohospodárske výrobky sa nemôžu voľne vyvážať kvôli sankciám na námornú dopravu, hoci dohoda o obilí” podľa nej pôvodne predpokladala vývoz ukrajinských a ruských výrobkov v rámci jedného ‘balíka'”. Z tohto dôvodu Ruská federácia naznačila, že dohoda nemusí byť predĺžená.hlavnespravy.sk