02.3.2018 10:14:03

V USA vyzvali Trumpa, aby čo najskôr opustil Sýriu

Prezident Donald Trump by mal oznámiť víťazstvo v Sýrii a čo najskôr vrátiť amerických vojakov domov. Vyzval ho na to vedecký pracovník Cato Institutu, bývalý pomocník prezidenta Ronalda Reagana, Doug Bandow vo svojom článku pre The National Interest.

Autor píše, že USA mali riešiť v Sýrii príliš mnoho úloh, z nich niektoré boli už pôvodne neúnosné. Patrí k nim boj s Islamským štátom, zadržovanie ambícií Turecka, podpora demokratickej opozície, spolupráca s Kurdami, boj s režimom Bašára Asada. Navyše mali zasahovať do vzťahov medzi početnými ozbrojenými útvarmi, ktoré bojovali medzi sebou, z nich sa niektoré dajú považovať za teroristické.

Ak sa podarilo USA istým spôsobom prilákať na svoju stranu Kurdov a rozdrviť oddiely IS, potom ostatné problémy nezvládli. Bašár Asad zostal pri moci, občianska vojna v Sýrii pokračuje, susedné štáty sa zase nevzdali svojich geopolitických záujmov.

Doug Bandow poznamenal, že sa USA v poslednej dobe vôbec nedarí prekonanie veľkých problémov a dosiahnutie vytýčených cieľov. Ako príklad uviedol prípady zásahu Američanov do záležitostí krajín Ázie, Balkánu, Afriky a Blízkeho východu.

Analytik pritom poznamenal, že Washington sa nemá obávať ruskej prítomnosti v Sýrii. Spolupráca Moskvy a Damašku bola za studenej vojny aktívnejšia, ale neohrozovala záujmy USA.

Doug Bandow preto dospieva k záveru, že USA musia povedať, že dosiahli v Sýrii víťazstvo nad IS, že ďalšie ciele si nevytýčili, a potom stiahnuť svojich vojakov z tejto blízkovýchodnej krajiny.

HSP, 2. 3. 2018, Sputnik