05.9.2017 09:18:41

US Army nie je pripravená rozdať si to s Rusmi v Európe

Tvrdí internetový portál európskeho vydania časopisu Politico, keď konštatuje, že sily 

rýchleho nasadenia americkej armády v Európe nie sú dostatočne vybavené, 

nie sú adekvátne zorganizované a trpia neúplnými stavmi vojakov, aby mohli čeliť 

ruskej agresii.

Toto vyplýva z analytickej správy o stave 173. výsadkovej brigády, ktorá sídli v Taliansku a predstavuje leteckú strategickú jednotku Spojených štátov v Európe. Hovorí, že brigáde, napriek tomu, že vyše desaťročie strávila v bojových operáciách v Iraku a v Afganistane, tak jej chýbajú spôsobilosti na efektívne plnenie úloh. Pritom si však uvedomme, že ide o zväzok, ktorý má byť primárnym prvkom obrany NATO, osobitne po odchode dvoch tankových brigád z Nemecka v roku 2013.

Na stránke srspol.sk sme neraz konštatovali, že nie Američania chodia na Ukrajinu pripravovať ukrajinské ozbrojené sily, ale že sú to oni, ktorí sa tam chodia učiť!!! Ba boli sme ešte ostrejší keď sme hovorili, že sa chodia učiť slovanský spôsob boja. Portál Politico to potvrdil získaním poznania, že medzery v bojovej spôsobilosti americkí vojaci identifikovali počas nedávneho cvičenia s ukrajinskými vojakmi a to na základe ich skúseností z bojov proti doneckým domobrancom (Pochopiteľne, že Západ ich nazýva separatistami, hoci oni sa od Ukrajiny separovať nechystajú, chcú sa separovať len od banderovského režimu v Kyjeve.).

(Povedané inak, ak by sa vojská US Army boli do týchto chvíľ zrazili s ruskou armádou, tak by boli dostali poza uši a ich tragédiou by bolo, žeby vôbec nedokázali pochopiť, prečo? Dnes, pri potenciálne teoretickej zrážke, dostanú od Rusov facku tiež, no nech im ku cti slúži, že už nezomrú hlúpi. Už minimálne pochopia, že sa vzali za niečo, na čo nemali.)

V Politico sa hovorí, že niektoré z nedostatkov americkej armády súvisia s nadmerným spoliehaním sa na satelitnú komunikáciu a navigačné systémy GPS, čo má byť priamy dôsledok bojových skúseností z nasadenia v Iraku a v Afganistane...

(Aj tu je jasné, že Američania sú vojensky nepoučiteľní. Minimálne od vojny 08.08.08, čiže od vojny za oslobodenie Južného Osetska. Rusov tam na chvíľu prechytračili. Keď zistili, že niektorí ruskí delostrelci využívali pri riadení paľby svojho delostrelectva GPS, tak im signál, navigačné body, trochu „posunuli“ a preto ruské delostrelectvo spočiatku nič netriafalo. Lenže ruskí velitelia, keď to zistili, tak sa vykašľali na GPS, do rúk si vzali klasické delostrelecké tabuľky, ako v časoch 2. sv. vojny, a Američanmi cvičeného protivníka rozprášili.)

Súčasný morálno-bojový duch amerických vojakov ovplyvňuje aj pokles ich bojového sebavedomia. Čo začína prenikať aj do vyjadrení bývalých vojakov. Napr. Adrian Bonenberg popisuje jeho reálie takto: „Ak Rusi nasadia prostriedky REB (rádiolelektronický boj), aby rušili naše delostrelectvo a ak naše protitankové zbrane neprerazia ich obrnencov, tak sú schopní rýchlo... premôcť našich výsadkárov“.

(Na Slovensku sa málo hovorí o tom, aké je postavenie delostrelectva pri vedení boja US Army. Už od operácie Overlord v júni 1944 platí, že Američania nasadia obrovskú delostreleckú silu a hlavne ňou ničia nepriateľa. Ak dospejú k názoru, že ho už zlikvidovali, pustia vpred pechotu. No a tá postupuje dovtedy, kým nenarazí na odpor. Ak ho nevládze zlikvidovať, alebo ak jej hrozí, že bude mať veľké straty, tak opäť požiada o delostreleckú podporu, ktorá jej vyčistí územie na ďalší postup.

Túto taktiku USA nezmenili od druhej svetovej a armády Varšavskej zmluvy na ňu našli protijed. Nervozita dnešnej US Army spočíva v tom, že ona vie, že s Rusmi to po starom už nejde, no nemôže prísť na to, ako to je postupovať „po novom“.

Navyše Rusi jej v Sýrii čo to poukazovali a to im v hlavách urobilo ešte väčší guláš.

V. Mikunda s využitím politico.eu, 4. 9. 2017