01.9.2017 12:07:18

Ukrajinské médiá uvádzajú, že Rusko nečakane odovzdalo holandským vyšetrovateľom nové dôležité informácie o zostrelení Boeingu na Donbase

Viaceré ukrajinské médiá uviedli, že Rusko nečakane odovzdalo holandským vyšetrovateľom nové dôležité informácie o zostrelenom Boeingu nad Donbasom. Ide o tajné informácie z radarov zaregistrované presne v čase pádu lietadla.

Známy izraelský politológ Solomon Mann komentuje tento krok Moskvy a vysvetľuje, čo to všetko znamená pre ďalší priebeh vyšetrovania katastrofy a pre samotnú Ukrajinu. Poukazuje na to, že ruská strana tieto údaje odovzdala holandským vyšetrovateľom, aby definitívne rozprášila aj posledné pochybnosti o tom, že tragédiu zapríčinila ruská armáda. Prízvukuje, že táto kauza je už od samotného začiatku spolitizovaná, ale západní experti by mali objektívne a profesionálne vyšetriť tento incident a neklamať svetovú verejnosť.

Na druhej strane, ruské médiá v tejto súvislosti poukazujú na ten fakt, ako holandskí vyšetrovatelia narábali s dôkazmi a faktami. Prakticky celý dôkazový materiál, ktorý predložili ruskí experti, Holanďania ignorovali, pretože im „nevyhovoval z taktických dôvodov“… Ale všetky „dôkazy“ ukrajinskej strany, ktoré sa zakladajú na výmysloch a klamstve, holandskí experti zaradili do spisu, ako „dôkazový materiál“.

Ruskí experti zdôrazňujú, že od samotného začiatku medzinárodná komisia nerobila nič iné, len sa snažila „prispôsobiť dôkazový materiál“ tak, aby zo zostrelenia malajzijského Boeingu obvinila donbaských povstalcov a zároveň očiernila aj Rusko. Práve preto takzvané „vyšetrovanie“ trvá už vyše 3 roky.

Viacerí analytici však poukazujú aj na to, že časy sa menia a pod tlakom nezvratných dôkazov niektorí členovia medzinárodnej komisie začínajú meniť svoj postoj, čo nasvedčuje, že pravda možno predsa vypláva na povrch. Toto zjavne nevyhovuje súčasnému režimu v Kyjeve a preto sa časť vyšetrovateľov medzinárodnej komisie môže ešte viac snažiť naťahovať čas.

Eugen Rusnák

HSP, 1. 9. 2017