05.8.2020 09:26:18

Trump: Angažovanosť USA na Blízkom východe bola „najväčšia chyba v histórii našej krajiny“. Afganistan opustí čoskoro ešte viac Američanov

Prezident USA
Prezident USA
(foto: SITA/AP-Alex Brandon)


V rozhovore pre spoločnosť Axios, ktorý bol natočený 28. júla a zverejnený v pondelok večer, americký prezident uviedol, že ešte pred americkými voľbami v novembri tohto roku by malo byť v Afganistane už len približne 4 000 amerických vojakov. Prezident tým naznačil, že Spojené štáty budú aj naďalej sťahovať jednotky z krajiny a to aj napriek obmedzenému pokroku v mierových rokovaniach medzi afganskou vládou a Talibanom. (HSP)„Znižujeme sa na 4 000, o tom rokujeme práve teraz,“ uviedol Trump. V rozhovore Donald Trump označil taktiež angažovanosť USA na Blízkom východe za „najväčšiu chybu v histórii našej krajiny“.

Zdá sa, že vyhlásenie prezidenta je v priamom rozpore s opakovanými tvrdeniami diplomatov USA, že akékoľvek ďalšie zníženie počtu vojakov v Afganistane bude založené na dodržiavaní mierovej dohody, ktorú podpísal Taliban so Spojenými štátmi 29. februára tohto roku. Po podľa dohody by sa americká armáda mala úplne stiahnuť z Afganistanu do 14 mesiacov, čo je krok, ktorý vedúci vojenskí predstavitelia nazvali „ašpiračným“.

Snaha prezidenta Trumpa vytiahnuť americké sily z vojnových zón, najmä z Afganistanu, často viedla k nesúhlasom zo strany ministerstva zahraničných vecí, keďže americkí vyjednávači a vojenskí predstavitelia sa snažili udržať už neistý mierový proces pri živote.

Dohoda s Talibanom „požaduje ďalšie sťahovanie vojakov založené na podmienkach v závislosti od vývoja mierového procesu,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Pentagónu Maj Lodewick. „Smer prezidenta k tejto otázke bol jasný a ministerstvo sa usiluje efektívne implementovať toto usmernenie po konzultácii s Kongresom a v úzkej koordinácii s našimi NATO spojencami a partnerskými krajinami.“

Taliban naďalej útočí na afganské jednotky a americká armáda od začiatku dohody niekoľkokrát, v rámci obrany, bombardovala povstaleckú skupinu.

Americká misia vedená Američanmi odmietla útoky verejne uznať. Taliban sa dohodol, že nebude útočiť na americké jednotky a koaličné sily NATO, ale afganské sily naďalej nešetrí.

V lete tohto roku Pentagon pripravil niekoľko scenárov na ďalšie zníženie počtu vojakov, vrátane úplného stiahnutia amerických jednotiek z Afganistanu pred volebným dňom, čo by s najväčšou pravdepodobnosťou zničilo akúkoľvek nádej na mierové urovnanie v Afganistane za asistencie USA.

Andrea Lopatková (HSP)