04.8.2017 08:09:13

Trump: Aféra okolo Ruska je “totálny výmysel”

Americký prezident Donald Trump obvinil dnes demokratov, že údajné zasahovanie Ruska do vlaňajšej predvolebnej kampane v USA politicky zneužívajú.

“Príbeh o Rusku je totálny výmysel, je to ospravedlnenie najväčšej porážky v histórii americkej politiky,” vyhlásil Trump podľa agentúry DPA vo štvrtok na stretnutí s priaznivcami Huntingtone v štáte Západná Virgínia, narážajúc na volebnú porážku demokratickej prezidentskej kandidátky Hillary Cliontonovej.

Podľa Trumpa vyťahujú demokrati úplne vymyslenú ruskú kauzu, pretože nemajú “nijaké posolstvo, nijaký program a nijakú víziu”.

“Nezvíťazili sme vďaka Rusku. Zvíťazili sme vďaka vám,” povedal Trump. Výmysly o zasahovaní Ruska sú “ponižujúce pre všetkých z nás, ponižujúce pre našu krajinu a ponižujúce pre našu ústavu”, dodal šéf Bieleho domu.

Krátko pred Trumpovým vystúpením denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na dva informované zdroje informoval, že americký špeciálny prokurátor Robert Mueller zapojil tzv. veľkú porotu do vyšetrovania podozrení zo zasahovania Ruska do vlaňajších prezidentských volieb v USA. Zapojenie veľkej poroty podľa WSJ naznačuje, že Mueller svoje vyšetrovanie rozšíril a zintenzívnil.

Podľa agentúry Reuters porota začala svoju činnosť pred niekoľkými týždňami a rozposlala už prvé predvolania týkajúce sa stretnutia syna prezidenta USA Donalda Trumpa s ruskou právničkou Nataľjou Veseľnickou, ktoré sa uskutočnilo v júni 2016 a jeho cieľom malo byť získanie kompromitujúcich informácií o Trumpovej volebnej súperke, prezidentskej kandidátke za Demokratickú stranu Hillary Clintonovej.

Muellerov hovorca sa k povolaniu veľkej poroty odmietol pre Reuters vyjadriť.

Veľká porota je súčasťou amerického právneho systému a tvoria ju bežní občania. Pracuje za zatvorenými dverami a jej úlohou je preskúmať existujúce dôkazy v prípade potenciálnych trestných činov väčšieho rozsahu a rozhodnúť, či bude vznesená žaloba.

Denník Washington Post pred niekoľkými týždňami napísal, že Mueller prešetruje podozrenie, či samotný Trump nebránil vyšetrovaniu obvinení zo zasahovania Moskvy do volieb. Prezidentov právnik John Dowd vo štvrtok pre agentúru AP zopakoval, že nemá informácie o tom, že by bol Donald Trump vyšetrovaný.

Trumpov osobitný poradca Ty Cobb o nasadení veľkej poroty nevie. “Veľká porota pracuje zvyčajne v utajení. Biely dom podporuje všetko, čo urýchľuje dokončenie jeho (Muellerovej) práce … Biely dom je odhodlaný plne spolupracovať s pánom Muellerom,” povedal Cobb.

hlavnespravy.sk, 4. 8. 2017