02.3.2019 14:42:32

Tip na víkend: Barbier sibírsky (Sibirskij ciriuľnik)

V rámci rubriky Poďte s nami do kina ponúkame tip na tento víkend: Film Nikitu Michalkova Barbier sibírsky, prišiel do kín v roku 1998, film romantický na historickom pozadí Ruska na prelome 19./20.storočia,film - kinohit, ktorý vás vtiahne do takmer trojhodinového deja a už vás nepusti.

Výber filmu za redakciu som podriadil pripomienke na ruský ľudový sviatok, na Maslennicu, ktorý je vo filme farbisto a akčne zobrazený na konci prvej hodiny filmu - a dolu si potom prečítajte odozvy na tento film v ruskom jazyku.

Mimochodom, sviatok Maslennice, teda po našom najbližšie sa hodí pomenovanie "fašiangy" - bude tohto roku v Bratislave pripomenutý v nedeľu 3.marca v Dome Kultúry Zrkadlový Háj v Petržalke v Bratislave na koncerte od 17:00 hod - viď v Oznamoch.

youtobe Videoland

СИБИРСКИЙ ЦИРЮЛЬНИК / Художественный фильм (1998) | The Barber of Siberia

 

https://www.youtube.com/watch?v=uVNHuULHHpo

Medzinárodná verzia, nahovorené priamo Nikitom Michalkovom v ruskom jazyku...
(prosím prepáčte za youtobe, objavujú sa tam reklamy na začiatku - treba "preskočiť" - takisto ako "žlté" body plné reklám treba , dnes je asi už všetko komercia) -hľadám nekomečný záznam...red.

Príbeh s atmosférou evokujúcou staré časy sa odohráva v Rusku v rokoch 1885 až 1905. Rok 1905: Starnúca Američanka v nej odhaľuje svojmu synovi, kadetovi v americkej vojenskej akadémii West Point totožnosť jeho pravého otca. Spomína si na udalosti, ktoré sa stali od chvíle, keď vo vlaku do Moskvy stretla mladého ruského kadeta a prežila s ním jednu noc plnú vášne.Mladú Američanku Jane Callahanovú hrá Julia Ormond, ruského kadeta Andreja Tolstoja hrá Oleg Meňšikov...

 

Vo filme hrajú: Nikita Michalkov, Julia Ormond, Richard Harris, Oleg Meňšikov, Daniel Olbrychski, Marina Nějolova, Vladimir Iljin, Marat Bašarov, Anna Michalkova, Leonid Kuravljov...

Scenár: Rustam Ibragimbekov, N. Michalkov

 

Réžia: Nikita Michalkov

Film bol natočený v kooprodukcii rusko - francúzsko - talianskej, do kín bol uvedený v roku 1999 a premietal sa aj v ČR a SR ako romantický film.

"Recenzie" divákov ( prevzaté z youtobe) v ruštine:

Михалкова можно ругать за многое - за мигалки, за авторитаризм, за "великий фильм о великой войне", но "Сибирский цирюльник" - это шедевр.

*

Помню, однако, что по ходу действия люди в зале не только смеялись, но и плакали, не стесняясь, ни сдерживая себя. После финальных титров даже свет не сразу включили, потому что кто включал, те тоже замерли под впечатлением от фильма. А минут через 5 после окончания при уже пустом экране раздались аплодисменты, аплодировали стоя. Никогда такого в КИНОтеатре не видела. Больше всего поразило и запомнилось: входила в зал разрозненная группа людей, уже смирившийся с тем, что и страна у нас не та, и история фигня, что до революции, что после, да и вообще никто мы и звать нас никак. А выходили из зала с просветлённым лицами, осознавшие своё единство и величие своей нации и истории РУССКИЕ ЛЮДИ, независимо от национальности. За одно это, за то, что Михалков после всей этой мути осмелился вернуть нам понимание, кто мы и что мы значим, вечная ему благодарность.

redakcia, prevzaté z youtobe od Videoland