21.3.2020 11:24:00

The Wall Street Journal: „USA uvalia nové sankcie na Rusko, aby stabilizovali cenu ropy“

Ťažba ropy v Rusku (ilustračná snímka)
Ťažba ropy v Rusku (ilustračná snímka)
(foto: Sputnik/Maksim Bogodvid)


Svetoví analytici poukazujú na to, že sankčná vojna, ktorú USA rozpútali voči Rusku, sa vôbec nekončí, ale naopak bude naberať na obrátkach. Biely dom má ďalší dôvod: kvôli tomu, že sa Rusko a Saudská Arábia nedohodli na spoločnom postupe, ceny ropy poklesli na minimum a americkí výrobcovia pociťujú obrovské problémy. (HSP)

 Prirodzene, Spojené štáty budú reagovať a, podľa zvyku, znova použijú starý preverený spôsob – protiruské sankcie. Podobný vývoj udalostí predpokladajú analytici The Wall Street Journal. Sú presvedčení, že sa USA zamiešajú do sporu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou a uvalia nové sankcie na Rusko, aby stabilizovali cenu ropy. Autori článku sa pritom odvolávajú na svoje zdroje v americkej vláde.

Prízvukujú, že v Kremli sú si určite vedomí toho, že sa začína nová etapa sankčnej vojny. V Moskve sú presvedčení, že sankcie USA voči Rusku kvôli klesajúcim cenám ropy iba zhoršia nielen celkovú hospodársku, ale aj politickú situáciu vo svete. Potvrdil to aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý komentoval výroky Donalda Trumpa o tom, že Biely dom donúti Moskvu a Rijád, aby zmenili svoje pozície vo vzťahu k ťažbe a exportu ropy. Peskov tieto výroky Donalda Trumpa označil za „jarné zostrenie vyprovokované koronavírusom…“

Člen Rady federácie pre medzinárodné veci Sergej Cekov prízvukoval, že pripravované sankcie USA zhoršia situáciu vo vzťahu k cene ropy, ale v žiadnom prípade nezlepšia celkovú hospodársku situáciu vo svete: „Budú to ďalšie sankcie voči Rusku, na ktoré sme si už dávno zvykli. Preto ich budeme brať práve iba ako ďalšie sankcie Bieleho domu voči nám a nič viac.  Ale to neznamená, že nepodnikneme odvetné opatrenia. Som presvedčený, že určite podnikneme,“ zdôraznil Sergej Cekov.

Eugen Rusnák (HSP)