28.1.2023 13:03:39

„Takéto šialenstvo som ešte nezažil!“ – chorvátsky prezident kritizuje výrok nemeckej ministerky zahraničných vecí

Na zábere prezident Chorvátska Milanovič
Na zábere prezident Chorvátska Milanovič
(foto: Screenshot YT)


Zoran Milanović zaželal Nemecku tentoraz viac šťastia ako v druhej svetovej vojne, ale trval na tom, že Chorvátsko nebude hrať v konflikte žiadnu úlohu, informuje REMIX News. (hlavnespravy.sk)Chorvátsky prezident Zoran Milanović pokarhal nemeckú ministerku zahraničných vecí Annalenu Baerbockovú za tvrdenie, že Európa je teraz vo vojne s Ruskom, a jej výroky označil za „istý druh šialenstva“.

Počas návštevy prístavného mesta Split Milanović vyhlásil, že zjavné vyhlásenie vojny Európy Rusku je pre neho novinkou, a potvrdil, že Chorvátsko „v žiadnom prípade“ nebude zatiahnuté do toho, čo označil za „zástupnú vojnu“ medzi NATO a Ruskom.

Chorvátsky prezident potom zaželal Nemecku, aby malo tentoraz viac šťastia, ako v predchádzajúcom pokuse poraziť Sovietsky zväz v druhej svetovej vojne.

„Nemecká ministerka zahraničných vecí hovorí, že musíme byť jednotní, pretože, citujem, sme vo vojne s Ruskom. To som nevedel,“ povedal Milanović. „Možno je Nemecko vo vojne s Ruskom, ale potom, veľa šťastia. Možno to tentoraz dopadne lepšie ako pred 70-timi rokmi,“ zažartoval.

Chorvátsky prezident vyjadril svoje prekvapenie nad Baerbockovej komentármi a uviedol, že ministerka zahraničných vecí je líderkou nemeckej strany Zelených, ktorá kedysi propagovala pacifizmus; následne sa spýtal, či jej podnetné výroky neboli pokusom o podkopanie kancelára Olafa Scholza.

„Ak sme vo vojne s Ruskom, potom sa pozrime, čo musíme urobiť. Ale nebudeme sa pýtať Nemecka na jeho názor,“ povedal Milanović.

„Nech si zistia, kto je tam skutočným kancelárom. Som v politike už dlho a naša krajina toho prežila veľa, ale takéto šialenstvo som ešte nezažil,“ dodal.

Milanović veľmi kriticky hodnotil prístup západných spojencov počas ukrajinského konfliktu, sankcie proti Rusku označil za „absurdné“ a prisľúbil, že nebude „otrokom Ameriky“, ktorý sa prispôsobí typickej reakcii mnohých iných členov NATO.

Vo svojich najnovších vyjadreniach chorvátsky prezident vyhlásil, že poskytnutie západných bojových tankov Kyjevu len predĺži vojnu.

„Ruské alebo americké, horia rovnako,“ povedal Milanović o tankoch. „Tie tanky môžu zhorieť alebo sa môžu dostať na Krym, ale Chorvátsko s tým nebude mať nič spoločné,“ dodal.

Milanovićov postoj k výrokom nemeckého ministra zahraničných vecí odznel aj v Maďarsku, kde minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vo štvrtok novinárom povedal: „Nie sme s nikým vo vojne, nechceme byť s nikým vo vojne.

„Chceme zostať mimo tejto vojny a bezpečnosť Maďarska a maďarského ľudu je pre nás najdôležitejšia.”hlavnespravy.sk