01.3.2018 09:09:18

Sýrski Tigri vytláčajú proamerické bandy z Východnej Ghuty

 

Portál RusVesna sa venuje pokračujúcim bojovým aktivitám vo Východnej Ghute. Za posledných 48 hodín sa tam sýrskym Tigrom podarilo dosiahnuť viacero nových úspechov. Bandy utrpeli citeľné straty v rajónoch Harasta a Arbin.

Po posledných leteckých útokoch zaútočili na pozície proamerických bánd elitní Tigri a 4.mechanizovaná divízia sýrskych vládnych vojsk. Veľké straty utrpeli bandy Tahrir as Sham a Failak ar Rahman.

Vládne sily v oblasti Harasta pokračujú v oslobodzovaní malých mestečiek s vidieckym charakterom. V tejto oblasti sa nachádza množstvo fariem, ktoré zásobujú Sýriu potravinami. Bojové operácie sa zastavili len na 5 hodín, kvôli tomu, aby oblasť mohli opustiť civilisti.

Sýrske vládne vojská oslobodili už 90 % štvrte al Adzai v meste Harasta, ak získajú posledných 10 %, získajú pod svoju kontrolu celú západnú Harastu. Vládne sily rozstrieľali bandy aj v mestečku Haus Davahra. Ťažké straty utrpeli aj teroristi z Armády Islamu v meste Al Shifunii, v meste pokračujú tvrdé boje.

Sýrski Tigri predstavujú najskúsenejšiu vojenskú jednotku vládnych vojsk, velí im generál Shueil al Hasan. V oblasti Al Sifounia a Havs Davahra útočili aj ruské bojové lietadlá. Bojové operácie pokračujú napriek rezolúcii BR OSN o 30 dňovom zastavení paľby vo Východnej Ghute. Bandy uvádzajú informácie, podľa ktorých už Rusi uskutočnili minimálne 8 leteckých útokov na ich pozície.

Okolie Damasku a enkláva Východnej Ghuty je pod prikrytím sýrskej vzdušnej obrany, ktorá prednedávnom zostrelila izraelské bojové lietadlo F-16. Od posledného incidentu sa napriek izraelským raketovým útokom potenciál sýrskej protivzdušnej obrany zvýšil. Ruské lietadlá operujú v priestore, do ktorého sa obávajú Američania preniknúť.

HSP, 1. 3. 2018, rusvesna