10.9.2013 08:57:53

Sýria – toto nie je len jedna z vojen, čo prejde, pretrpí...

ilustrácia zo zhromaždenia
ilustrácia zo zhromaždenia
(foto: Vladimír Mikunda)

 

V pondelok 9. septembra zorganizovali rôzni mieroví aktivisti na námestí Pavla Országha Hviezdoslava demonštráciu, ktorá mala prispieť k vytvoreniu medzinárodného tlaku, aby veľmoci rokovali, aby sýrsky konflikt riešili politicky a neumožnili nijakým agresorom porušovať medzinárodné právo.  

 

Tento tlak sa nám bude ťažko vytvárať, ak občania nebudú dostávať seriózne informácie, zdôraznil jeden zo spoluorganizátorov Eduard Chmelár.

„Vidíme, že väčšina mainstreamových médií je súčasťou vojenskej mašinérie. Médiá sú prvé, ktoré bubnujú do vojny bez toho, aby sa zamysleli nad príčinami.“ A doplnil, že „toto nie je len jedna z ďalších vojen, pri ktorej by sme hovorili – prejde, pretrpí a pôjdeme ďalej. Už by sme konečne mali pomenovať veci pravými menami. Pretože to, čo sa deje poslednými vojnami je pokus mocensky zvrátiť pomer vo svete! Silou zvrátiť pomery vo svete. To čo sme videli v Afganistane, Líbyi, Iraku a nakoniec aj pokusy o vybudovanie globálnej PRO ... to všetko sú znaky, že jedna spoločnosť sa pokúša absolútnym spôsobom, politicky, vojensky aj ekonomicky dominovať svetu.

A my sa stále nechávame uchlácholovať ich jazykom, ktorý sa nám snaží nahovoriť, že najväčšia svetová veľmoc nemá vlastné mocenské záujmy, že je to len akýsi altruista, ktorý chce dobro pre všetkých ľudí a v mene tohto dobra ničí ľudské životy a ničí krajinu. To podstatné, čo zostalo po týchto vojnách je chaos, bieda a zničené ľudské životy. Ani jedna z týchto vojen sa neskončila zlepšením situácie. To je hádam dostatočné memento, aby sme varovali pred každou ďalšou vojnou.“      

 

Z vystúpenia Eduarda Chmelára, mierového aktivistu:

---  USA si v tomto konflikte vybrali naozaj zvláštneho spojenca. Minister zahraničných vecí John Kerry sa chvastal, že útok na Sýriu podporujú Arabské štáty. Pripomeňme si, aké sú to arabské štáty!

Je to Saudská Arábia, najzvrhlejší režim v regióne a jeden z najtyranskejších režimov sveta vôbec. Je to Egypt, ktorý chce potrestať Sýriu za použitie chemických zbraní, pričom Egypt doteraz ani len nepodpísal dohovor o zákaze chemických zbraní.

---  Je veľmi zvláštne, že už podruhýkrát si Spojené štáty vyberajú tzv. Koalíciu ochotných a ja sa pýtam, aký význam má pri takomto trende slovo spojenectvo?

Čím sme spojenci? Tým, že podporíme Spojené štáty vtedy, keď to oni budú potrebovať pri svojich vojenských dobrodružstvách, ale v opačnom prípade hlas Európy nebude vypočutý?

---  A zároveň aj do vlastných radov. Načo nám je Lisabonská zmluva, ak podľa nej všetky štáty majú pred začatím vojenského konfliktu konzultovať medzi sebou a snažiť sa v prvom rade o dohodu, keď Francúzi, a nie po prvýkrát, túto Lisabonskú zmluvu porušili, a bez ohľadu na mienku ostatných štátov EÚ sa rozhodli ísť individuálne do vojny.

---  Stojíme pred veľvyslanectvom Spojených štátov a v tomto okamihu a v týchto časoch pomerne často počuť dosť starú nálepku, že tí, čo sú proti vojne, sú antiamerickí.

Ak tí, ktorí sú proti vojne, sú antiamerickí, potom je dnes antiamerická väčšina obyvateľov Spojených štátov.

Rovnako chcem pripomenúť, že Spojené štáty, to nie je len George Bush, Pentagon a hamburger.

---  Tí, ktorí protestujú proti vojne, sú proti imperiálnym zámerom, ktoré vychádzajú z jedného mocenského centra. Nie proti ľudu Spojených štátov. Pretože väčšina Amerického ľudu stojí v tomto konflikte tam, kde stojíme my a tam, kde stojí aj väčšina sveta. A takto si to treba zapamätať!

---  Možno je viac než symbolické, že stojíme pod sochou Pavla Országha Hviezdoslava. Onedlho to bude sto rokov, čo tento veľký básnik napísal Krvavé sonety, začínajúce sa veršami:

A národ oboril sa na národ,

S úmyslom vraždy, s besom skaziteľa.

A tieto verš vyburcovali po prvýkrát na Slovensku mierové hnutie, mierové cítenie. My by sme mali tiež tak trochu pamätať, že mierové hnutie sa musí vyburcovať z trošku hlbších príčin, ako z jednej udalosti.

Mne osobne je veľmi ľúto, že sme sýrsky ľud nechali tak dlho osamote. Sýrsky ľud si zaslúžil podporu už pred rokom, kedy mohol byť schválený veľmi ambiciózny Annanov plán (Kofi Annan a jeho mierový plán pre Sýriu – pozn. red.), ktorý však nenašiel podporu u žiadnej veľmoci a ktorý, prirodzene, ani nenašiel podporu v medzinárodnom spoločenstve lebo nebol vytvorený dostatočný tlak na to, aby si jednotlivé strany konfliktu sadli za rokovací stôl.

My sme tu dnes aj preto, aby sme podporili politické riešenie.

 

Z vystúpenia zástupcu Amnesty International Rada Slobodu:

---  ... že sme sa tu zišli je dôkazom, že Slovensko nie je žiadna čierna diera v Európe, ktorá nedokáže vyjadriť svoj názor.

---  V súčasnosti už 2 milióny Sýrčanov museli opustiť svoje domovy... Vyhnal ich nezmyselný konflikt, pričom na oboch stranách sa konajú zverstvá.

---  Amnesty International považuje za najdôležitejšie dodržiavanie ľudských práv.

 

Z vystúpenia predsedu Slovensko-ruskej spoločnosti Branislava Fábryho:

---  Zhromaždili sme sa preto, aby sme vyjadrili nesúhlas s pripravovanou vojenskou intervenciou  niektorých veľmoci v Sýrii. Naše zhromaždenie je zhromaždením za mier a dodržiavanie medzinárodného práva.

Žiadame ukončenie občianskej vojny v Sýrii, sme ale presvedčení, že jednostranná intervencia veľmocí situáciu iba zhorší a zbytočne navýši počet obetí vojnového konfliktu.

---  Naše zhromaždenie nie je namierené proti nikomu. Proti žiadnemu štátu. Ani proti Spojeným štátom americkým.

Naopak, vystupujeme tu v mene hodnôt, ktorými sa Spojené štáty v minulosti veľmi hrdili. Najmä princípmi vlády práva. S úctou si spomíname na tých amerických politikov, ktorí sa v minulosti pokúsili obmedziť vládu silnejšieho v medzinárodných vzťahoch a nahradiť ju vládou práva.

---  Nepáči sa nám snaha o jednostranné vojenské intervencie veľmocí vo svete, ktoré oslabujú túto vládu práva v medzinárodných vzťahoch.

---  Domnievame sa, že žiadna veľmoc a ani superveľmoc, sa nesmie stavať nad medzinárodné právo a mala by rešpektovať Chartu OSN.

--- Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že jednostranná a protiprávna intervencia v Sýrii situáciu nielenže nevyrieši, ale dokonca ešte zhorší.

Príklad protiprávnej jednostranne intervencie v Iraku v roku 2003... je pre nás odstrašujúcim mementom.

---  Vojna v Iraku bola v roku 2003 oddôvodňovaná aj tvrdeniami o zbraniach hromadného ničenia, ktoré sa neskôr ukázali, ako nepodložené. Vzhľadom na túto skúsenosť pri prípravách akejkoľvek intervencie a vojenskej operácie vyzývame na opatrnejšie hľadanie vinníka v otázke použitia chemických zbraní v Sýrii.

Naše pochybnosti sú umocnené aj faktom, že sa objavujú otázky o motíve tých, ktorí chemické zbrane použili v Sýrii. Sýrska vláda si určite uvedomovala, že prípadné použitie chemických zbraní môže len zvýšiť riziko zahraničnej intervencie. Naopak, práve sýrski povstalci mohli mať záujem túto intervenciu vyvolať a preto mali silnejší motív použiť takéto zbrane.

---  Pochybnosti máme aj o následkoch prípadnej zahraničnej intervencie v Sýrii. Vzhľadom na skúsenosti z minulých intervencií na Blízkom východe vyjadrujeme obavu, že podobná akcia nepovedie k mieru, ale vojnový konflikt dostane nepredvídateľný rozmer a počet obetí sa prudko zvýši.  

--- Neželám si eskaláciu konfliktov na Blízkom východe a vyjadrujeme obavu aj z možného rozšírenia vojenských akcií mimo Sýriu. Nezabúdajme, že aj tie najhoršie konflikty..., ako napr. 1. svetová vojna, vznikli z regionálnych konfliktov.

 

Z vystúpenia podpredsedu Klubu sýrskej komunity na Slovensku Džalala Sulejmana:

---  Mnohí žoldnieri, ktorí dnes operujú na území Sýrskej arabskej republiky sa vrátia späť... A to je bezpečnostná hrozba.

---  Veríme, že medzinárodná verejná mienka odvráti tento útok...

---  Dnes TA3 pozýva veľvyslanca tohto (USA) štátu na rozhovor. Pýtajme sa spolu: Toto je vaša objektivita? Prečo tam nie je zastúpený, napríklad, zástupca mierových hnutí? Preto tam nie sú zastúpení Sýrčania, aby vysvetlili slovenskému národu svoje pravdy?

--- Zajtra si pripomíname udalosti z 11. septembra. Aká je to irónia! Aká je to vernosť Spojených štátov amerických obetiam z 11. septembra.  

Taká, že spolu s Al Kajdou idete bojovať na územie Sýrskej arabskej republiky a podrezávať krky jej občanom?

--- Toto sú Spojené štáty americké. Pred štyridsiatimi rokmi odišli z Vietnamu. Odvtedy stihli rozpútať sedemnásť vojen. Naposledy Juhoslávia, Afganistan, Líbya a Irak. V Iraku po sebe zanechali milión mŕtvych, tri milióny sirôt a niekoľko miliónov utečencov.

My tieto metódy odmietame a máme na to právo!

x x x

---  V programe boli ešte dve ďalšie vystúpenia, pričom jedno upozornilo, že „toto sme tu už mali!“. Zámienku chemických zbraní, podporu opozičných síl v Líbyi, budovanie demokracie bombardérmi v Afganistane, v Iraku a v Líbyi tiež.

A všetky tieto dobrodružstvá dopadli katastrofálne. Zanechali po  sebe množstvo mŕtvych a rozvrátené krajiny.

Akoby to bol zámer, aby tieto krajiny takto dopadli.

---  Zarážajú ma kotrmelce, ktoré vidíme znovu a opäť vo vzťahu Spojených štátov voči Al Kajde.

Vyše 10 rokov sme neustále počúvali, ako USA musia byť v Iraku a v Afganistane, pretože musia bojovať proti Al Kajde. A vraj ju poraziť pretože to je najväčšie zlo sveta.

A ahľa, zrazu je všetko inak! Zrazu v Sýrii je Al Kajda spoľahlivým spojencom proti Asadovi.

Ak USA svoj plán uskutočnia, nastane neuveriteľný paradox, že americké bombardéry sa stanú letectvom Al Kajdy.

Spomeňme si, že toto nie je prvý kotrmelec USA. Keď mudžahedíni bojovali v Afganistane proti Sovietom, boli Američanom spojencami.

Čiže ak plán zvrhnutia Asada bude úspešný, ak Sýriu prevezme Al Kajda, tak „vám garantujem, že nepotrvá dlho a budeme svedkami ďalšieho kotrmelca a z verného spojenca znovu raz bude najväčší nepriateľ, pretože Izrael nestrpí, aby susedný štát bol ovládaný Al Kajdou.

A teda budeme svedkami ďalšej a ešte hroznejšej vojny.

--- Treba otvorene povedať, že „krvavé ruky amerického vojensko-priemyslového komplexu, ropných spoločností a finančného sektora siahajú po Sýrii. Nesiahajú po nich preto, aby tam urobili poriadok. Siahajú po nich preto, že z amerických skladov treba vymeniť bomby, treba vymeniť rakety.

Finančné kruhy majú osoh z toho keď sa krajina zničí. Prijmú sa nové pôžičky, zaplatia za ne tí, ktorí vôbec o tej vojne nevedeli“.

 

A keďže „nechceme, aby názor ľudu aj z tohto zhromaždenia bol ignorovaný“, povedal Eduard Chmelár, na záver vzišla z neho výzva skoncentrovaná do oficiálneho vyhlásenia.


Text vyhlásenia:

My účastníci zhromaždenia proti vojenskej intervencii v Sýrii,       

si dobre spomíname na historické skúsenosti Slovenska s cudzími vojenskými okupáciami, ako aj na politiku, ktorej sa zúčastnila Slovenská republika a ktorá sa prejavila v pošliapaní zásad medzinárodného práva v Iraku v roku 2003 a v ďalšom ničím neospravedlniteľnom utrpení irackého ľudu.

Preto sa usilujeme o nastolenie mieru, ako základného cieľa v medzinárodných vzťahoch, preto uznávame význam Organizácie spojených národov pre zabezpečenie mieru vo svete a preto odsudzujeme antihumánnu podstatu akejkoľvek agresie.

Z uvedených dôvodov vyzývame všetky štáty sveta, aby pri riešení konfliktov rešpektovali pravidlá medzinárodného práva, najmä Chartu OSN a aby nevykonali akt agresie voči Sýrii, ktorý môže viesť k neprijateľnému nárastu počtu obetí vojnového konfliktu v Sýrii.

Za jediné riešenie považujeme politické, nie vojenské riešenie konfliktu, tak ako ho navrhujú aj predstavitelia Organizácie spojených národov a Európskej únie.

V Bratislave, 9. septembra 2013

Vladimír Mikunda