21.2.2019 00:09:11

Stretnutie Lavrov - Lajčák v Moskve 19.2.2019

stretnutie Lajčák a Lavrov OBSE
stretnutie Lajčák a Lavrov OBSE
(foto: Vitalij Belousov /Sputnik, prevzaté)

Spoločná tlačová konferencia ministra zahraničných vecí Ruska S. V. LAVROVA a ministra zahraničných vecí Slovenska M. LAJČÁKA

Na spoločnej tlačovej konferencii 19. Februára v Moskve o výsledkoch rokovania s úradujúcim predsedom OBSE, ministrom zahraničných vecí Slovenska Miroslavom Lajčákom zaznelo:


(uvádzame čo nezaznie v médiách hlavného prúdu) red.

Rusko odovzdalo úradujúcemu predsedníctvu OBSE ilustratívny zoznam krokov ukrajinskej najvyššej moci, ktorých cieľom je zmarenie Minských dohôd o urovnaní situácie v Donbase. Vyhlásil to minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii o výsledkoch rokovania s úradujúcim predsedom OBSE, ministrom zahraničných vecí Slovenska Miroslavom Lajčákom. "Žiaľ, súčasné ukrajinské vedenie vytrvalo znemožňuje realizáciu minského Komplexu opatrení," poznamenal Lavrov. "Odovzdali sme našim slovenským kolegom zoznam príkladov takého správania a dúfame, že úradujúce predsedníctvo podporí snahu OBSE o zosúladenie činnosti Kontaktnej skupiny a činnosti Špeciálnej monitorovacej misie OBSE na Ukrajine" (TASS, RIAN, Interfax).

Blokovanie účtov televíznej stanice RT v sieti Facebook je novým príkladom nátlaku na ruské médiá. Povedal to minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. "Nazdávam sa, že to je jednoznačne ďalší príklad nátlaku na ruské médiá, na slobodu slova. Je to veľmi smutné," povedal Lavrov (TASS, RIAN, Interfax).

Rusko má v úmysle naďalej zvádzať boj za šéfredaktora RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského, ktorého väznia na Ukrajine. Vyhlásil to minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. "Neustále budeme sledovať túto vec a sami budeme podnikať všetky potrebné opatrenia, budeme aktívne podporovať úsilia OBSE, ktoré pred chvíľou spomenul Miroslav Lajčák. Budeme sa snažiť, aby sa tento donebavolajúci prejav totálnej neúcty k novinárskej profesii skončil," zdôraznil Lavrov (TASS, RIAN, Interfax).

Šéf Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov v súvislosti s blokovaním účtov televíznej stanice RT v sieti Facebook vyhlásil, že je kategoricky proti odvetným opatreniam v oblasti reštrikcií proti médiám. "Čo sa týka toho, či budú nejaké odvetné opatrenia. Aby som bol úprimný, som zarytý odporca odvetných opatrení v oblasti obmedzovania činnosti médií. To, že sme k nim doteraz nepristúpili, svedčí nielen o našej trpezlivosti, ale aj o našej sile," povedal minister (TASS, RIAN, Interfax).

Rusko je za zlepšenie transparentnosti a vyváženosti v pôsobení inštitúcií OBSE. Vyhlásil to minister zahraničných vecí RF Sergej Lavrov na spoločnej tlačovej konferencii o výsledkoch rokovania s úradujúcim predsedom OBSE, ministrom zahraničných vecí Slovenska Miroslavom Lajčákom. "Rusko je zástancom toho, aby pôsobenie inštitúcií OBSE, t.j. Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva, Úradu vysokého komisára pre otázky národnostných menšín, Predstaviteľa pre slobodu médií a misií OBSE, bolo vyvážené a transparentné pre všetky členské štáty, a aby všetky fungovali prísne v rámci schválených mandátov" zdôraznil Lavrov (TASS, RIAN, Interfax).

Plány USA na separátne rozhodovanie o tom, kto bude uskutočňovať kontrolu v takzvanej nárazníkovej zóne v Sýrii, sú nelegitímne. Povedal to minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. "Nemyslím si, že Spojené štáty majú výhľady na úspech, keď vyhlasujú, že budú samy rozhodovať o tom, kto bude zaisťovať bezpečnosť v takzvanej nárazníkovej zóne. Takéto vyhlásenia sú nelegitímne," poznamenal minister. "Úprimne radím všetkým, koho tam Spojené štáty chcú vyslať, aby si trikrát rozmysleli, kým pristúpia na účasť na ďalšom protiprávnom konaní" (TASS, RIAN, Interfax).

 

Spojené štáty chcú na východnom brehu Eufratu v Sýrii vytvoriť kvázi-štát a rozbiť túto arabskú krajinu.  Vyhlásil to na tlačovej konferencii minister zahraničných vecí Ruska Sergej Lavrov. "Situácia na severovýchode Sýrie vznikla v dôsledku nelegitímneho pobytu Spojených štátov v tomto regióne. USA sa pod zámienkou boja proti terorizmu opierali ako o spojencov o bázové kurdské štruktúry, čím v skutočnosti súčasne s bojovými akciami proti ISIS spôsobili vznik kvázi-štátu na východnom brehu Eufratu," povedal šéf diplomatického rezortu Ruska. "Teraz Američania priamo vyhlasujú, že ich hlavnou úlohou je nepripustiť návrat sýrskej vlády na východný breh Eufratu" (TASS, RIAN, Interfax).

red.,prevzaté z Press rusemb