29.1.2023 16:25:29

Štefan Chrappa: Novinár má byť soľou zeme

Sv. František Saleský (1567-1622)
Sv. František Saleský (1567-1622)
(foto: wikimedia)


Január je mesiac, ktorý sa len tak hemží inšpiratívnymi svätcami. Sviatok mala Panna Mária Bohorodička, svätý Bazil Veľký, Gregor Naziánsky, Ján Nepomucký, Arnold Jansen či Margita Uhorská. 23. januára sme si pripomínali pamiatku svätého Jána Almužníka. Jeho ostatky odpočívajú v bratislavskom Dóme sv. Martina. Návštevníci tohto gotického skvostu často ani netušia, o akého dôležitého svätca ide. (standard.sk)Jeho príbeh siaha do 6. storočia, do Alexandrie. Jeho srdce a najmä pracovité ruky vybudovali svojho času veľké dielo. Okrem charity sa venoval vzdelávaniu mladých kňazov, staval kostoly a zachraňoval biednych, podporoval sirotince. Skrátka svätý muž, dôveryhodný aj bez mýtov a legiend. Okrem katolíkov ho má v úcte celý pravoslávny svet.

Človek sa pýta, ako sa k nám jeho sväté kosti dostali. Bol to dar tureckého sultána Mohameda II. uhorskému kráľovi Matejovi Korvínovi. Ak zájdete do bratislavského Dómu, relikvie tohto štedrého sympaťáka určite neobíďte.


Čo hovorí patrón novinárov

Nás ako novinárov, ale aj vás ako čitateľov novín, by mohol zaujímať sv. František Saleský. Tento svätec je patrónom novinárov, ale aj spisovateľov. Sviatok mal teraz, 24. januára 2023.

Spomeňme tiež, že 28. decembra minulého roka, uplynulo 400 rokov od jeho úmrtia. Veľký ohlas to nevyvolalo, výročie zostalo v tieni Vianoc. Vzdajme mu hold aspoň niekoľkými vetami.

Sv. František Saleský pochádzal zo šľachtickej rodiny, ktorá mala sídlo južne od Ženevy, v Savojsku. Mladík mal dobré vzdelanie, študoval v Paríži i v Taliansku, mal perfektné vyhliadky na pohodlný život bohatého šľachtica.

Odmietol život v prepychu aj výhodný sobáš, všetkého sa vzdal a napriek tomu, že okolie jeho voľbou nadšené nebolo, stal sa kňazom a neskôr bol vymenovaný za ženevského biskupa.

Ako katolík to nemal jednoduché. Európa sa reformáciou duchovne zresetovala. Vo Švajčiarsku mali navrch kalvíni, tí sa s “pápežencami” nemaznali. Výnimkou nebol ani Saleský, ktorého sa niekoľkokrát pokúsili zabiť.

František sa staral o chudobných, vynikal aj ako kazateľ, no videl, že je to málo. V ohlasovaní katolíckeho učenia bol však nezlomný, s ľuďmi pracoval na individuálnej úrovni. František bol známy tým, že vylepoval veľké množstvo “propagačných” materiálov katolicizmu. Je to sympatické a naivné zároveň, vynieslo mu to však patronát nad novinárskou obcou.

Saleský nebol ten typ, že: “Hurá! Všetci poletíme do neba, katolíci ružolíci sú najlepší!” Ľudí prinavracal ku katolíckej viere trpezlivosťou, múdrosťou, láskou a službou.

Aby ste si moje nadšenie nevykladali zle, že by som sa tešil z parciálneho víťazstva katolicizmu v krajine kalvínov… To nie. Dôležitá je iná vec. Kým v iných častiach Európy možno hovoriť aj o násilnej rekatolizácii, kedy sa protestantom skutočne ubližovalo a kradol sa ich majetok, Saleský nepestoval kult agresie. Ohlasoval vzkrieseného Ježiša, vysvetľoval podstatu katolíckeho učenia, interpretoval dogmatické učenie Ríma a približoval ľuďom silu katolíckych sviatostí.

Plynie z toho poučenie, že múdrosťou a trpezlivosťou sa dá dosiahnuť viac ako nátlakom či zbraňami. Každá zmena nemusí mať trpkú príchuť porazeného a triumfujúceho víťaza.Zvyšok úvahy nájdete na Štandarde.Štefan Chrappa