05.8.2017 11:09:50

Spojené štáty si chcú úplne podmaniť Európu, varuje český politilóg Krejčí

Podľa českého politológa Oskara Krejčího na americké sankcie voči Rusku v konečnom dôsledku najviac doplatia krajiny Európy. Spojené štáty Americké si totiž chcú Európu podmaniť a zabrániť obchodným stykom s Ruskom. USA chcú podľa neho tiež docieliť, aby Európania kupovali drahý skvapalnený plyn z USA.

Politológ Oskar Krejčí v rozhovore pre časopis Argument tvrdí, že sankcie voči Rusku sú prakticky neúčinné, keďže namiesto zvrhnutia vlády tieto kroky vyvolávajú u ľudí väčšie zomknutie sa a väčšiu podporu Vladimírovi Putinovi:

“Ak sa pozrieme špeciálne na Rusko, tak tu platí, že verejnosť sa pod tlakom sankcií zomkne za politickou elitou. Rezonuje to s rozšíreným ruským pocitom, formovaným od 16. storočia, že sa Západ chová voči Rusku nepriateľsky a nevďačne. Stačí si spomenúť na Dostojevského a jeho tézu, že Rusko nemalo Napoleona prenasledovať, malo mu Európu za hranicami Ruskej ríše ponechať a venovať sa Východu.”

Politológ si myslí, že najväčšie škody budú napáchané v Európskych krajinách: “Dianie na Ukrajine sa ukazuje len ako zámienka pre vytvorenie výhodných ekonomických podmienok pre USA v Európe. Nejde len o nové plynovody, Severný a Turecký prúd, ktorých zablokovaním sa USA snaží vytvoriť podmienky pre dodávky svojho drahšieho skvapalneného plynu do Európy. Spojené štáty sa snažia dostať pod kontrolu plynovody a ropovody na Ukrajine, ktoré slúžia k dodávkam z Ruska do strednej a západnej Európy. Ak k tomu pripočítate vojenské základne USA, potom Washington dostáva do rúk všetky bezpečnostné páky k tlaku na “starý kontinent”, na Európu!”

Podľa Krejčího, USA sa podobne snaží ekonomicky odstrihnúť aj Čínu, a ako zámienku používa napríklad Severnú Kóreu: “Podobný tlak vidíme aj vo vzťahu k Číne. V súvislosť so Severnou Kóreou Američania hovoria Pekingu – vy neplníte naše pokyny, a preto na vás uválíme embargo. Politika slúži ako zámienka pre nový merkantilizmus. Spojené štáty neberú ohľad na WTO, a proste stavajú vnútroštátne záujemy nad medzinárodné právo. A pretože USA sú stále mocná krajina, má to globálny dopad.USA tlačí na Čínu hneď na troch miestach – v Severnej Kórei, v Juhočínskom mori a najnovšie je tu konflikt na indočínskej hranici, ktorý tu nebol desaťročia. Podľa môjho názoru je toto značne chybná stratégia a dôsledky pre EÚ môžu byť hrozivé,” varuje politológ.

hlavnespravy.sk, 5. 8. 2017