07.8.2017 10:44:13

Sorosové médiá “prichytili Rusko pri ďalšom zločine”: Ruské tajné služby podľa nich pracujú na tom, aby sa Kalifornia odčlenila od USA

V Spojených štátoch našli nový perfektný dôvod, aby mohli uvaliť na Rusko aj ďalšie sankcie: „objektívne, slobodné a nezávislé“ Sorosové médiá prichytili ruské tajné služby pri čine – údajne pracujú na odčlenení Kalifornie od USA.

V Spojených štátoch môže vypuknúť aj ďalší škandál v súvislosti s „ruským miešaním sa a diverziami“: ide o pokus občanov Kalifornie osamostatniť sa od Spojených štátov. Dôvod? Pred pár dňami organizátori petičnej akcie v Kalifornii získali od prokurátora tohto štátu povolenie na vedenie petičnej akcie a zbieranie podpisov za samostatnosť Kalifornie a nezávislosť tohto štátu od USA. Samozrejme, zasa si niekto v tom všimol „ruskú stopu“, „ruku Kremľa“ a „miešanie sa do amerických záležitostí“…

Americký portál Eurasianet, mimochodom, vytvorený v rámci aktivít Sorosovej nadácie Open Society Institute, ktorý sa vlani zázračným spôsobom premenil na „nezávislé noviny“ a ktorý má tesné vzťahy s denníkom „amerických vojnových jastrabov“ Eurasia Daily Monitor so sídlom vo Washingtone, začal štvavú kampaň a snaží sa „odhaliť ruského agresora“, ktorý nemá nič iné na starosti, ako poškodenie a zničenie Spojených štátov.

„Jastrabom“  napomohla aj skutočnosť, že prednedávnom po krátkom pobyte v Rusku sa do vlasti vrátil bývalý líder hnutia YesCalifornia, ktoré sa snaží o samostatnosť Kalifornie. Činnosť lídra YesCalifornia Louisa J. Marinelliho si v radoch amerických politikov a médií získala označenie Calexit – snaha o samostatnosť Kalifornie. Louis J. Marinelli  /má iba 31 rokov/ je novinármi prezentovaný fakticky ako ruský agent a jeho návrat do vlasti je pre nich dôkazom, že je za tým „ruka Moskvy“.

Eurasianet pripomína, že Louis J. Marinelli sa vlani zúčastnil na moskovskej konferencii „Dialóg nácií“, ktorú zorganizovalo Protiglobalistické hnutie Ruska. Potom, namiesto toho, aby sa vrátil do vlasti, vycestoval do Jekaterinburgu a strávil tam niekoľko mesiacov… Vtedy, aby americkí politici a médiá nemali zámienku očierňovať jeho kolegov z hnutia YesCalifornia, vzdal sa funkcie predsedu hnutia. Vysvetlil to tým, že nechcel, aby bol poškodený imidž Calexitu. Podčiarkol, že americkí propagandisti budú určite spájať jeho návštevu Ruska s činnosťou hnutia YesCalifornia a „objavia dôkazy“, že zradil svoju vlasť a stal sa „agentom Kremľa“.

Navyše otvoril zastupiteľstvo „nezávislej Kalifornie“ v Moskve. Teraz sa vrátil do vlasti a mieni pokračovať vo svojej činnosti. Mnohí politici a médiá sa ho snažia skompromitovať a zabrániť tomu, aby sa členom hnutia YesCalifornia podarilo zozbierať potrebných 500 tisíc podpisov, aby sa dalo usporiadať referendum o odčlenení tohto štátu od USA. Experti však aj v tomto prípade pochybujú, že sa táto akcia vydarí: protirečí ústave Spojených štátov a aby bola úspešná, americká ústava by mala byť novelizovaná, ale to sotva niekto pripustí.

Niektoré americké médiá poznamenali, že obvinenia Eurasianetu, že Rusko sa snaží o to, aby sa USA rozpadli a preto podporuje separatistov z hnutia YesCalifornia, sú dosť pochybné. Na jednej strane Moskvu obviňujú zo spolupráce s Trumpom, ale na druhej strane by mu Moskva robila také problémy a kompromitovala samotného Trumpa? Je to zjavne nelogické. Napriek tomu Eurasianet obviňuje Moskvu zo všetkých smrteľných hriechov – aj zo sprisahania s  Donaldom Trumpom, aj zo snahy o rozpad USA…

Eugen Rusnák

hlavnespravy.sk, 7. 8. 2017