04.8.2012 10:55:06

Slová sa hovoria, no (len) chlieb sa je!

Vo štvrtok 29. marca sme v klube Arbat privítali veľvyslanca SR v Bielorusku Mariana Servátku a pohovorili si o živote v tejto krajine. „Zaskočili“ sme si do politiky, do dejín, do ekonomiky, do kultúry..., ale aj do našej rečovej príbuznosti.
Zatiaľ sa ako štáty vôbec nemáme čím chváliť, pretože podľa M. Servátku Bielorusi zatiaľ „neobjavili“ Slovensko a ani Slováci ešte stále „neobjavili“ Bielorusko. Čo sa, samozrejme, zase nedá povedať o Čechoch, nehovoriac už o Nemcoch, Poliakoch, Talianoch... Ak sa naozaj chceme dostať na 180 miliónový trh Colnej únie (Rusko, Bielorusko a Kazachstan), tak cesta k nemu cez Bielorusko je podľa veľvyslanca priam ideálna.
Oddeľme už politiku od ekonomiky! Minimálne tak, ako to robí Európska únia, ktorá napriek kritike bieloruského vedenia, dosiahla s Bieloruskom v roku 2011 100-percentný nárast obchodnej výmeny. Toto je najrukolapnejší dôkaz, že aj v Bruseli sa slová hovoria, no chlieb sa je!
Aká je len škoda, že ani naše verejnoprávne médiá nemajú v Bielorusku vlastného spravodajcu. A tak sa k nám nedostanú do uší pôvodné informácie, že Bielorusko je (okrem politických problémov, na ktoré sa tiež treba pozrieť našimi očami) jedna čistá, pokojná a bezpečná krajina, že mladým ľuďom štát odpíše za dve deti polovicu hodnoty hypotéky na byt a pri troch deťoch celú...
Vladimír Mikunda

slov._vev._v_Minsku.JPG slov._vev._v_Minsku.JPGslov._vev._v_Minsku.JPG