06.4.2019 12:24:13

Slavín v Bratislave: Pamätník Oslobodenia Bratislavy i Slovenska Červenou Armádou

Slavín v noci
Slavín v noci
(foto: Miroslav Hradek, Pravda 2010)

Tohto roku sme oslávili 74.výročie oslobodenia Bratislavy ( dňa 4.apríla 1945) a nakoniec i celého Slovenska ( posledné boje sa odohrávali ešte na severe Slovenska, chronológia oslobodenia v článku, v ten istý deň 4.apríla bol po opätovných bojoch oslobodený Liptovský Mikuláš a ešte severne-západne prebiehali posledné oslobodzovacie boje...)

Oslavy tradične prebiehajú na Pamätníku Oslobodenia na Slavíne v Bratislave.

Tohto roku redakcii znemožnila situácia zúčastníť sa osláv, na ktoré prišlo pozvanie aj od Veľvyslanectva Ruskej federácie v Slovenskej republike. Mnohí členovia SRS na základe pozvánky prišli a prišli dokonca i poslanci Národnej Rady Slovenskej Republiky.

Redakcia preto siahla do archívu fotografií a pripravila i súhrn (kompilát sa dnes hovorí) materiálov, ktoré by Vám malo pripomenúť toto významné výročie i priblížiť Slavín ako miesto v Bratislave, kam stojí za to prísť vo voľných chvíľach i z celého Slovenska na výlet - a to nielen v memoriálne dni.

Vyberáme napríklad z blogu autora: "politolog" z webPravda:

4. 4. 1945 – Deň oslobodenia Bratislavy

4.4.1945– Deň oslobodenia Bratislavy

Druhého apríla vojská II. ukrajinského frontu začali boj o mesto. Prvé jednotky sovietskej armády oslobodili 2. 4. Vajnory. Po krátkej leteckej príprave a prudkej delostreleckej paľbe začali sovietske jednotky 3. apríla útok. Z oblastí Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu.

Nemci podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať slovenskú metropolu bez boja. Z priestoru južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.

Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách...

prameň:

http://politolog.blog.pravda.sk/2019/04/04/4-4-1945-den-oslobodenia-bratislavy/

*

(nebolo zaznamenané, že by masmédiá hlavného prúdu urobili väčšiu zmienku k udalosti, možno len krátky "šot" TV že na Slavíne boli poslanci a v centre mesta pri "Redute" kde je socha s Pamätníkom víťazstva boli predstavitelia samosprávy a prezident SR.)

Pretože Slavín je slovenské pamätné miesto a sú tu hroby červenoarmejcov, na tomto vojenskom memoriálnom komplexe, pamätníku Oslobodenia Červenou armádou  Slavín v Bratislave, kde je pochovaných 6 845 z celkového počtu 63 517 príslušníkov Červenej armády, sa každoročne dvakrát schádza na pripomienku obyvateľstvo Slovenska, raz 4.apríla a raz 9.mája...

ale je to tak krásne miesto nad Bratislavou s výhľadom na celé mesto, že ho odporúčame ako cieľ turistických vychádzok i výletov počas celého roku, samozrejme s dodržaním istej piety k pamätnému miestu. 

Pre priblíženie majestátnosti tohto miesta sú k prehliadnutiu tieto dve videá - link:

Slavín  - o vzniku a význame :  https://www.youtube.com/watch?v=5KW8kaIrFrk

a Slavín z vtáčej perspektívy (natočené z dronu autorom Slowshots007 z 2014 :

https://www.youtube.com/watch?v=8x7amiFgsis

Príďte na pamätné miesta z celého Slovenska, v máji aj na Oslavu 9.mája

(videá z linky youtobe)

*

Chronológia posledných bojov o oslobodenie Slovenska po 4.apríli 1945:

5.apríla 1945:

jednotky 1. čs. armádneho zboru oslobodili Ružomberok; vojská 2. ukrajinského frontu ČA oslobodili Bánovce nad Bebravou a Malacky

7. apríl – vojská 2. ukrajinského frontu ČA oslobodili Nové Mesto nad Váhom

10. apríl – vojská 2. ukrajinského frontu ČA oslobodili Trenčín

11. apríl – jednotky 1. čs. armádneho zboru v súčinnosti s rumunskou 18. divíziou oslobodili Martin

30. apríl – vojská 18. armády s 1. čs. armádnym zborom 4. UF oslobodili Žilinu

3. máj – boli oslobodené posledné obce na Slovensku – Makov, Korn a Klokočov

 

fotogaléria z Archívu SRS v minulých rokoch:

red.,PZV