04.8.2012 10:55:06

Sláva našim horám!

V sobotu 14. júla 2012 sme pri príležitosti Sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda uskutočnili už 3. ročník výstupu na najvyšší vrch Matry, na Modravú horu. Kvôli presnosti však priznajme, že tento rok sme na vrchol nevykráčali, ale nechali sme sa naň vyviezť. „Výstup na Modravú horu“ sme si teda v tomto roku premenili na „Stretnutie na Modravej hore“. Niektorí vtipnejší účastníci to ospravedlnili vekom, že sme predsa len o tri roky starší.
Ako tradične, popri členoch Slovensko-ruskej spoločnosti, mali na vrchole Matry aj v tomto roku najsilnejšie zastúpenie matičiari z Košíc a okolia. Vrátane svojho ženského spevokolu.
Sláva našim horám! Presne týmito slovami sa všetkým zúčastneným prihovoril predseda Slovensko-ruskej spoločnosti a ideový organizátor týchto stretnutí Ján Čarnogurský.
„Milí priatelia, stretávame sa tu už po tretíkrát na Modravej hore, najvyššom vrchu Matry. Toto pohorie a táto hora nás priťahuje. Náš štátny znak, byzantský dvojkríž stojí na trojvrší a jeden vrch je tento - Modravá hora - na ktorom teraz stojíme. Chodíme sem okolo sviatku sv. Cyrila a Metoda, pretože oni nám priniesli kultúru, oni nás naučili sa modliť. Oni sa opierali o dvojkríž a preto sa dvojkríž tak vryl do nášho národného vedomia. Kultúra, ktorú nám priniesli, nám pomohla prekonať jednu bláznivú ideológiu - komunizmus a pomôže nám prekonať aj druhú bláznivú ideológiu, točiacu sa okolo peňazí.
V podstate sme horský národ a radi chodíme na hory. Keď od susedov prídu návštevníci k nám na rovinu, napríklad naposledy do Komárna, my prídeme radšej sem na horu. Z hory je lepší výhľad. Výstup na horu a rozhliadnutie sa z hory po okolitej rovine dáva viac sily a lepšiu orientáciu. Keď naši susedia chodia ku hrobke Rákocziho do Košíc alebo ku hrobke Tökölyho do Kežmarku,vážime si ich za to, že udržiavajú svoju národnú identitu.
K našej národnej identite patrí dvojkríž a trojvršie, k trojvršiu patrí aj táto Modravá hora. Modravá hora sa zafarbí do modra pri určitom svite slnka. Modrá farba je našou národnou farbou a cez modrú farbu akoby nás táto hora privolávala.
Tatra - Matra - Fatra držia náš dvojkríž a držia aj nás. Nemusí to byť vedecké zistenie, stačí, že nám to hovorili rodičia. Preto sem chodíme a budeme chodiť aj nabudúce.
Sláva našim horám!“

Matra_14._jl_2012.JPG Matra_14._jl_2012.JPGMatra_14._jl_2012.JPG