01.3.2018 08:59:37

Satanovskij o Blízkom východe: Situácia sa kvôli Američanom vyostrila. Môže dôjsť k plnohodnotnému konfliktu medzi Izraelom a Iránom

Portál Politexpert uviedol informácie ruského analytika Jevgenija Satanovského, ktorý tvrdí, že situácia v Sýrii sa vyostruje, čo môže viesť k plnohodnotnému konfliktu Izraela s Iránom, situáciu do takéhoto stavu vyhrotili zámerne Američania.

Satanovskij kritizoval tvrdenia v National Interest, v ktorých americký analytik uviedol, že k pravdepodobnému konfliktu medzi Iránom a Izraelom môže prísť v roku 2019. Podľa Satanovského situácia je natoľko výbušná, že konflikt sa môže rozhorieť už v najbližších týždňoch.

Irán už ukázal Tel Avivu, že je pripravený na konfrontáciu s Izraelom. To sa samozrejme nepáči Izraelcom, ktorí však utŕžili studenú sprchu v podobe zostreleného izraelského bojového lietadla F-16. Izraelci si už netrúfajú otvorene narušovať sýrsky vzdušný priestor. Iránci podľa Izraela pokračujú v rozširovaní svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii, podporujú Hizballáh a Palestínčanov v ich boji proti Izraelu.

Izraelci sa obávajú, že Iránu sa podarí prepašovať do Sýrie a Libanonu aj rakety krátkeho doletu, čo by mohlo mať katastrofický dopad na bezpečnosť izraelských miest. Irán sleduje svoje geopolitické ciele a cíti sa natoľko silný, že dokáže odporovať Američanom i Izraelu. Z toho dôvodu sa Satanovskij obáva, že môže prísť ku konfrontácii medzi Iránom a Izraelom, ktorá môže mať veľmi nepríjemný dopad na vývoj situácie na Blízkom východe.

Američania budú podľa Satanovského prilievať “olej do ohňa”. Ich cieľom je destabilizovať Blízky východ, ktorý sa postupne vymaňuje spod americkej kontroly. Americké aktivity v posledných rokoch na Blízkom východe boli značne neúspešné (Bushova, Obamova i Trumpova administratíva), takže americký vplyv v regióne sa značne oslabil. Američania sú presvedčení, že prípadná vojna Iránu a Izraela dokáže ich pozície zlepšiť.

HSP, 1. 3. 2018, politexpert.ru