Podľa údajov FAO za prvých 10 mesiacov roku 2022 vyskočil ruský vývoz hnojív (v amerických dolároch) v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021 o 70 percent na 16,7 miliardy dolárov.
Štatistiky dovozu od obchodných partnerov Moskvy však podľa organizácie patriacej pod OSN ukazujú, že v objemovom vyjadrení predal najväčší svetový vývozca hnojív oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 10 percent menej tohto tovaru. Zvýšené príjmy tak mali na svedomí najmä vysoké ceny hnojív.
Ceny boli vysoké, aj keď nemuseli
Na vývoz potravín a hnojív z Ruska sa pritom nevzťahujú západné sankcie, pretože by mohli významne zhoršiť potravinovú bezpečnosť, najmä chudobnejších krajín. Niektorí odberatelia sa napriek tomu zdráhali nakupovať hnojivá z Moskvy pre obavy z možného narušenia dodávok v budúcnosti či zo strachu zo sankcií. Nižšia ponuka následne tlačila ceny hore, čo sa odrazilo aj na náraste ruských príjmov z exportu.
Ruskí aj európski predstavitelia boli podľa britského denníka Financial Times (FT) dokonca znepokojení tým, že niektorí odberatelia a ich banky a poisťovne si akoby sami ukladali sankcie a vyhýbali sa nákupu výrobkov z Ruska. EÚ preto minulý mesiac objasnila výnimku zo sankcií na vývoz ruského poľnohospodárstva a hnojív, a dokonca vyzvala odberateľov, aby neodmietali ruské hnojivá.
Blok tiež zaviedol nové výnimky, ktoré umožňujú jednotlivým členským štátom EÚ rozmraziť peniaze sankcionovaných osôb, ktoré boli zapojené do ruského sektora hnojív a poľnohospodárstva.
Zvyšok komentára nájdete na Štandarde.
Samuel Kolesár