29.11.2021 17:42:22

Rusko opäť úspešné otestovalo hypersonickú raketu Zirkón

Na archívnej snímke štart hypersonickej strely 3M22 Zirkon
Na archívnej snímke štart hypersonickej strely 3M22 Zirkon
(foto: TASR/AP)


Ruské ministerstvo obrany v pondelok oznámilo, že vykonalo ďalší úspešný test svojej novej hypersonickej rakety Cirkon (Zirkón), informovali agentúry AFP a TASS. (TASR)Odpálenie sa uskutočnilo v Bielom mori na námorný cieľ vzdialený viac ako 400 kilometrov. Podľa kontrolných údajov let hypersonickej strely zodpovedal stanoveným parametrom... Cieľ bol zasiahnutý, uviedol ruský rezort obrany s tým, že hypersonická raketa bola odpálená z fregaty Admiral Gorškov.

Hypersonickú raketu Zirkón ruská armáda otestovala v uplynulých dvoch rokoch už niekoľkokrát.

K tomuto poslednému testu pritom Rusko pristúpilo krátko po tom, ako západné médiá priniesli informácie o tom, že Čína v júli otestovala v Juhočínskom mori hypersonickú strelu. Čína tieto tvrdenia odmietla, pričom Peking tvrdí, že testoval len raketu pre svoj vesmírny program.

Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie než zvuk. V porovnaní s balistickými raketami letia pomerne nízko, teda môžu potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Okrem toho nemajú predvídateľnú balistickú krivku a sú manévrovateľné. To sťažuje ich odhalenie a zachytenie súčasnými systémami protiraketovej obrany.

Okrem Ruska a Čína pracujú na vývoji tohto typu zbraní aj iné krajiny vrátane USA či Francúzska.TASR