15.1.2019 09:49:08

Rusko hrozí sankciami britskej mediálnej korporácii BBC za šírenie teroristickej propagandy a citovanie vodcu „Islamského štátu“

Medzi Moskvou a Londýnom zreje nový mediálny konflikt. Britský denník The Guardian uviedol, že Rusko obvinilo známu korporáciu BBC zo šírenia teroristickej  propagandy, vyčíta britskému mediálnemu monštru, že citovalo vodcu „Islamského štátu“. Kremeľ podobné konanie označil za nevhodné a neprípustné a pohrozil BBC dohrou na súde a tvrdými sankciami.

Ruský Roskomnadzor poukázal na to, že BBC citovalo vodcu „Islamského štátu“ Abu-Bakra al-Baghdadiho, a prízvukoval, že to absolútne protirečí ruským zákonom a zaváňa extrémistickou propagandou, pričom BBC ju šíri na území cudzieho štátu – číže Ruska. V Rusku však organizácia Islamský štát, ako aj jej propagácia a citovanie jej lídrov je prísne zakázané, preto média nemôžu sa odvolávať na výroky vodcov islamistov.

The Guardian poukazuje na nespokojnosť Moskvy: „V súčasnosti skúmame, či vysielané materiály boli alebo neboli v súlade s našimi protiextrémistickými právnymi predpismi. Navyše už boli odhalené materiály, ktoré odrážajú ideologické postoje medzinárodných teroristických organizácií,“ cituje stanovisko Roskomnadzoru.
Britský denník pripomína, že vyšetrovanie spoločnosti BBC World News ruský regulátor Roskomnadzor začal koncom decembra – iba niekoľko hodín po tom, ako britský regulátor Ofcom oznámil, že televízna stanica Russia Today porušila pravidla nestrannosti vo svojej  reportáži o vyšetrovaní incidentu v Salisbury. The Guardian to považuje za ruskú odvetu. Pripomína, že Ofcom sa ruskej televíznej stanici vyhráža uvalením sankcií a veľkej pokuty ba zrušením licencie a zákazom vysielania na území britských ostrovov.

The Guardian poukazuje na výroky hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova, ktorý v decembri otvorene povedal, že vyšetrovanie činností BBC na území Ruska je vlastne odvetou na vyhrážky Ofcomu a ataky na Russia Today. Cituje aj hovorkyňu ruského ministerstva zahraničia Máriu Zacharovovú, ktorá tiež bez pokrytectva a falošnej diplomacie otvorene hovorí o tom, že Rusko podnikne adekvátne opatrenia a nenechá si len tak brnkať po nose.

Britský denník The Guardian informuje aj o ďalšej „ruskej odvete“. Prednedávnom The Sunday Times vo svojom článku prezradil identitu ôsmych novinárov, ktorí pracujú na webových stránkach Sputniku v Edinburghu. Moskva to považuje za ohrozenie života a pracovných podmienok pracovníkov média. A preto koncom minulého roka „unikli“ informácie o 44 novinároch BBC pracujúcich v Rusku a boli zverejnené aj ich fotografie.

The Guardian prízvukuje, že medzi Moskvou a Londýnom sa rozpútala mediálna vojna. Jedna chybička krásy: britský denník neuvádza, kto a prečo rozpútal túto vojnu a kto iba adekvátne odpovedá na útoky a podniká recipročné opatrenia.

HSP, 15. 1. 2019, The Guardian