27.12.2021 10:19:11

Rusko dúfa, že certifikáciu Nord Stream 2 dokončia do polovice roku 2022. Spustenie plynovodu by mohlo pomôcť znížiť ceny plynu pre európskych spotrebiteľov

Alexander Novak (uprostred)
Alexander Novak (uprostred)
(foto: TASR/AP-Ronald Zak)


Ako uviedol ruský podpredseda vlády Alexander Novak v rozhovore pre televízny kanál Rossija 24, ruská vláda očakáva, že proces certifikácie Nord Stream 2 dokončia do polovice roku 2022. (HSP)Žiadosť o certifikáciu sme podali tento rok v lete. Je to dosť zdĺhavý proces, aj keď by mohol byť kratší. Ale napriek tomu, ak hovoríme o predpisoch, ktoré boli prijaté v Európe, je to dosť dlhý proces. Dúfam, že v roku 2022, približne v polovici roka  bude [proces certifikácie] dokončený,” povedal Novak.

Novak dodal, že keby sa projekt nespolitizoval, plynovod Nord Stream 2 už mohol byť v prevádzke a ceny plynu by už teraz boli pre európskych spotrebiteľov nižšie.

Spoločnosti, ktoré investovali do tejto infraštruktúry, by mohli cez túto infraštruktúru okrem iného odoberať plyn pre európskych spotrebiteľov. Okolo tohto projektu je aj politizácia. Už dávno by fungoval, keby nebol obklopený veľkou politikou a konfrontáciami,” povedal Novák.

Podpredseda ruskej vlády ďalej poznamenal, že spustenie Nord Streamu 2 by mohlo pomôcť  ceny plynu pre európskych spotrebiteľov znížiť.

Výstavbu plynovodu Nord Stream 2 dokončili 10. septembra 2021. Na začatie čerpania plynu potrebuje prevádzkovateľ Nord Stream 2 získať súhlas od nemeckého regulátora. Certifikáciu teraz zastavili, pretože operátor Nord Stream 2 AG so sídlom vo Švajčiarsku potrebuje zaregistrovať dcérsku spoločnosť v Nemecku.

Tento týždeň Spolková sieťová agentúra Nemecka oznámila, že rozhodnutie o certifikácii prevádzkovateľa Nord Stream 2 nepadne v prvej polovici roku 2022. Ruská strana opakovane zdôraznila, že Nord Stream 2 je komerčný projekt a prebieha  implementované spoločne s európskymi partnermi. O jeho zastavenie však bojujú niektoré štáty EÚ spolu s USA, ktoré tvrdia, že plynovod Nord Stream 2 je geopolitická zbraň Ruskej federácie.Andrea Lopatková (HSP)