04.8.2012 10:55:06

Rezolúcia Europarlamentu uráža Rusov

Rezolúcia Europarlamentu, ktorá vyzýva na uskutočnenie nových volieb do Štátnej dumy RF, je právne nepodložená a z morálno-etického hľadiska neprijateľná, hovorí sa vo vyhlásení Rady federácie RF.
Vyhlásenie poukazuje na jednoznačné spolitizovanie témy. Protesty EÚ už existujú, no nevie sa na čom sú založené, keďže ruská ústredná volebná komisia stále nezverejnila oficiálne správy medzinárodných pozorovateľov. (Platí tu to naše? Že kto chce psa biť palicu si nájde?)
Volieb do ruskej štátnej Dumy sa zúčastnilo 65 miliónov ľudí, sťažnosti podalo menej ako dva tisíce. Povedané inak, protesty (pričom zatiaľ nemôžeme hovoriť o ich obsahu pretože neboli zverejnené) vyjadrili 0,003 percenta voličov (1 na 32 500).
Včera sa predseda ruskej vlády V. Putin nechal v priamom televíznom prenose počuť, že týmito protestmi vôbec nejde o už uskutočnené voľby do Štátnej Dumy RF. Ale že protesty sú akousi generálkou na budúcoročné prezidentské voľby. V nich sa dajú očakávať ešte razantnejšie a možno aj rozsiahlejšie. Putin preto ruskej ústrednej volebnej komisii navrhuje nasadiť do všetkých volebných miestností webovské kamery, ktoré majú nakrúcať všetko, takpovediac dňom i nocou, nech sa národ dozvie aká je ozajstná situácia vo volebných miestnostiach.
Ak to Rusi naozaj urobia, stane sa ich spôsob volieb najprehľadnejší a z tohto pohľadu aj najdemokratickejší na svete. Musia však vyriešiť ako nepozerať, koho volič na volebnom lístku označuje.
Ak by to bolo u nás, možno by si občan tiež urobil obraz o tom ako vyzerá tzv. "vynášanie volebných lístkov" a "kupovanie hlasov".
V. Mikunda s využitím Hlas Ruska z 16. decembra 2011