22.6.2021 12:12:44

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

Vojak Ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny
Vojak Ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny
(foto: © REUTERS)


Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik. (armadnymagazin.sk)Minister obrany Bosny a Hercegoviny Sifet Podžič predtým vyhlásil, že Bosna je zahrnutá do Akčného plánu NATO na rozšírenie aliancie. Podľa neho to naznačuje, že „k úplnému členstvu chýba len niekoľko krokov“.

V reakcii na Podžicovo vyhlásenie Dodik poznamenal, že vo vyhlásení posledného summitu NATO sa uvádza, že Gruzínsko, Ukrajina a niektoré ďalšie krajiny sú v procese integrácie do aliancie, zatiaľ čo Bosna a Hercegovina je len v procese spolupráce.

„Ak sa Bosna a Hercegovina alebo [moslimsko-chorvátska] federácia Bosny a Hercegoviny môžu pripojiť k NATO, nech to urobia hoci aj zajtra, uvidíme, ako to zvládnu bez nás,“ zdôraznil Milorad Dodik.

Poznamenal, že Republika srbská sa bude riadiť rozhodnutiami vlastného parlamentu, ktoré sú v prospech vojenskej neutrality krajiny. Srbský politik je presvedčený, že pri otvorenom hlasovaní o otázke vstupu Bosny a Hercegoviny do NATO by bolo každému jasné, že krajina nemá šancu vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.

Rozpor medzi pozíciami srbských a moslimských orgánov v Bosne a Hercegovine je veľmi výrazný. Portál „Balkanista“ už skôr citoval vyhlásenie Milorada Dodika, že nikto zo Srbov v diplomatickom zbore v Bosne už nie je povinný plniť príkazy ministerstva zahraničia na čele s ministrom Bisserom Turkovičom.


Milan Novický (armadnymagazin.sk)