04.8.2012 10:55:06

Putin: treba sprísniť tresty pre tých, ktorí sa miešajú do politiky RF

Predseda ruskej vlády navrhol sprísnenie zodpovednosti pre tých, ktorí plnia úlohy cudzích štátov, miešajú sa do politického života Ruska.
„Prinútiť zamyslieť sa by nás malo keď sa zahraničné peniaze investujú do politickej činnosti vo vnútri krajiny. Osobitne neprípustné je ak sa cudzie peniaze nalievajú do volebného procesu“, - povedal Putin a dodal, že teraz (tesne pred voľbami do Štátnej Dumy RF – pozn. red.) na toto smerujú stovky miliónov dolárov.
Podľa jeho slov treba vypracovať efektívne formy ochrany národnej suverenity od podobných vonkajších zásahov. A navrhol posúdiť túto tému aj poslancami štátnej Dumy.
Putin pripomenul, že ruské zákony umožňujú pozorovateľom sledovať proces volieb, vrátane vo volebných miestnostiach, no v USA sa to nedopúšťa.
„Nemáme nič proti tomu keď voľby sledujú aj zahraniční pozorovatelia“, - povedal. „No ak začínajú montovať nejaké vnútorné organizácie, ktoré sa javia akoby naše národné, hoci v skutočnosti fungujú za zahraničné peniaze a pri voľbách tancujú na hudbu cudzieho štátu, tak toto je neprípustné a musíme sa pozrieť aké máme v tomto smere zákony, ako nás chránia, ako sú efektívne a aké peniaze sa do toho sťahujú“, - povedal Putin.
Dodal, že Rusko sa musí „oplotiť proti zásahom do svojich vnútorných záležitostí a ubrániť si svoju suverenitu“. A že je to záujem celej spoločnosti.
„To však neznamená, že všetko treba zakázať. Veľa ľudí nám želá a chcú spolupracovať, vyjadrovať podporu a poskytovať pomoc“, - vysvetlil Putin.
RIA Novosti, 8. december 2011