02.3.2018 09:30:35

Putin o úspešných testoch najnovšej strategickej výzbroje

 

Skúšky najnovších ruských strategických zbraní prebehli úspešne, povedal ruský prezident V. Putin v rozhovore s novinárkou NBC Megyn Kelly.

 

Kelly sa opýtala, či nie je predvedená výzbroj len počítačovou grafikou, píše RIA Novosti.

- Veľmi dobre (sa predviedla pri testoch,“ potvrdil Putin. Poznamenal, že „každý systém výzbroje, o ktorom sa dnes hovorilo, hravo predbieha a obchádza celý systém protiraketovej obrany“. Oznámil, že niektoré systémy ešte „potrebujú jemné doladenie a dopracovanie“, no „iné sú už dodané vojskám a zaradené do bojovej pohotovosti“.

„Každý z týchto systémov sa nachádza v určitej etape pripravenosti. Niektoré sú už v bojovej pohotovosti vo vojskách,“ povedal Putin.

Na otázku o tom, či Rusko už naozaj má medzikontinentálne balistické rakety a atómovými agregátmi, ktoré úspešne prešli testami, Putin povedal: „Všetky prešli (testami) úspešne. Každý z týchto systémov je však v rôznom stupni pripravenosti. Jeden je už v bojovej pohotovosti vo vojskách.“

Putin povedal, že v súvislosti s existenciou najnovšej ruskej výzbroje, boli peniaze amerických daňových poplatníkov „vyhodené do vzduchu“. Rusko vraj USA navrhovalo spoločne konštruovať systém protiraketovej obrany, no Washington to odmietol.

Ďalej dostal ruský prezident otázku, či je jeho posolstvo federálnemu zhromaždeniu „vyhlásením novej studenej vojny“. A okrem toho, či sa Rusko a USA pretekajú v zbrojení. Putin na to odpovedal, že ľudia, ktorí hovoria o „novej studenej vojne“, sa nezaoberajú analyzovaním, ale propagandou. Preteky v zbrojení  medzi USA a Ruskom sa začali po tom, ako Washington vystúpil zo zmluvy o PRO.

Putin povedal, že „veľké mocnosti sú povinné konsolidovať úsilie na obranu pred teroristami“ a nevytvárať „hrozby jeden pre druhého“.

Podľa vz.ru, 2. 3. 2018